| Maryna78 a întrebat:

Ati folosit vreo data sapun cu sulf cand aveati cosuri? Daca da... cum va facea pielea, vindeca cosurile de pe fata? In cat timp v-au trecut cosurile cand foloseti sapunul cu sulf? Eu am incercat sa imi fac o masca cu acest sapun am lasat-o pe fata cam o jumatate de ora. Ati incercat asa ceva? Este bun sapunul acesta pentru cosuri, le vindeca? Dau fundita pentru cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

E foarte bun pentru cosuri sapunul cu sulf. Le usuca. Usuca putin si pielea, dar poti folosi o crema hidratanta. Efectele incep sa se vada cam intr-o saptamana.

Nu e bine sa-l folosesti altfel decat e rostul lui. Daca il folosesti ca masca si il tii pe fata o jumatate de ora risti sa iti usuce rau pielea. Rostul lui e sa fie folosit normal, pentru o spalare obisnuita, ca orice sapun.

Folosirea sapunului cu sulf nu exclude si alte tratamente impotriva acneei, pe care ti le-ar fi putut recomanda medicul.

Petele maronii pe care le lasa in urma cosurile vindecate, fie cu sapun de sulf sau cu altceva, trec in timp. Orice bubita care se vindeca lasa un timp pielea de dedesubt usor colorata.

| darkprincesskiss a răspuns:

Buna! Eu nu am folosit niciodata un sapun cu sulf o prietena a folosit si a zis ca ce bun. Dar eu stiu ca sulful arde cosurile si poti ramane cu pete maronii care se trag foarte greu sau deloc. Am avut si eu un baton cu sulf si am ramas cu pete pe fata care s-au tras foarte greu. Eu acum folosesc IsotrexIN CEL si mi se pare foarte bun, mie mi l-a prescris medicul de familie.
Sper ca te-am ajutat :*