| Alexandranikomanh15 a întrebat:

Hei TPU sapunul cu sulf este bun pentru cosurile de pe fata sau corp?
Am de la un timp foarte multe cosuri, nu stiu de ce, am incercat de toate, au avut rezultat dar dupa ceva timp iar au inceput sa-mi iasa, sapunul cu sulf il pot folosi pe cosurile dupa fata si corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daniel9988 a răspuns:

Si eu am avut cosuri pe la 15-17 ani.Nu cu sapun cu sulf mi-au trecut... Uite de ce ai nevoie:
-apa termala(o gasesti la farmacie)
-crema hidratanta Oxyance(e foarte buna)
-apa micelara
-Zynerit(tratamentul propriu zis, e antibiotic)

Si uite cum faci:
1.Cureti fata cu apa micelara
2.Te dai cu putina apa termala(nu te sterge dupa)
3. Aplici Zynerit pe cosuri
4. Dupa o ora te dai cu crema hidratanta Oxyance(ca sa nu ti se usuce fata)

Faci asta timp de o luna...dar depinde mai bine intreaba la farmacie.Nu e obligatorie si apa termala, insa face bine.Repeta procedeul dimineata si seara.E cam costisitor tratamentul, dar merita(in jur de 150 lei toata luna)

| Alexandranikomanh15 explică (pentru Daniel9988):

Imi este greu sa cumpar toate astea, deaorece nu sunt in Romania sunt plecata, sapunul cu sulf il gasesc aici unde sunt, celelalte nu cred, mersi oricum, poate o sa fac rost de ele de la cineva din Romania

| Daniel9988 a răspuns (pentru Alexandranikomanh15):

Zynerit gasesti si in strainatate.Tot ce am enumerat mai sus gasesti la aproape orice farmacie.Dar daca nu au, cere si tu un antibiotic antiacneic, o crema hidratanta si apa micelara. Optional si apa termala.

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

O intrebare: consumi lactate?

| Alexandranikomanh15 explică (pentru cristimihailov):

La un timp consumam multa ciocolata, fast food mai mereu, sucuri in continu apa nu mai bausem de mult timp, m-am oprit din toate asta totusi cand am vazut ca am probleme, beau numai apa plata si mananc numai mancare gatita in casa

| cristimihailov a răspuns (pentru Alexandranikomanh15):

Ar trebui sa mananci doar raw daca vrei sa rezolvi ceva.

Daca cunosti engleza, incearca asta:
http://nutritionfacts.org/topics/acne/

Va trebui sa urmaresti toate videourile alea pentru a intelege mai detaliat.