| andreiandrei2009 a întrebat:

Buna seara.Cate calorii ar trebui sa consum maxim pentru a slabi? Si ce sa mananc? Am 14 ani, 1, 74m si 94kg si eu vreau pana in lunie-iulie sa slabesc pana la 75kg.Ce trebuie sa fac? Sa mananc ce? Si cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DEVdani a răspuns:

Renunta la bauturile carbogazoase.
Exemplu ( Coca-Cola, Pepsi, Fanta, Sprite )
Renunta la bautura ( asta in cazul in care consumi )
Recomandare - apa plata.

Renunta la mancarea de gen - FAST FOOD.
Mc Donald's, KFC, Kebab, Shaworma, Hamburger, cartofi prajiti.
Recomandare - mancare gatita acasa.

Alearga de 3 ori pe saptamana.

Recomandare
Luni alergi 5 km.
Marti mergi pe jos la plimbare ( recuperare )
Miercuri alergi 5 km.
Poti sa faci 15 genuflexiuni, spre exemplu.
Joi mergi la plimbare ( recuperare )
Vineri mergi la plimbare ( recuperare )
Poti sa faci 15 genuflexiuni, spre exemplu.
Sambata mergi la alergat, 5 km.
Duminica mergi la plimbat pe jos ( recuperare )

Te poti hidrata cu apa plata.

Renunta la snacks uri ( Pringles, Lays )

Consuma : banane, kiwi, pomelo, ananas.

Lapte cu cereale.
Orez gatit.
Mazare.
Linte.
Cartof fiert.
Morcov.
Brocoli.
Sfecla rosie ( sucul de la sfecla rosie este foarte bun )
Supa.
Ciorba.

In fiecare seara poti sa bei ceai.
Citeste o carte.

Succes.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iesi la alergat zilnic, intai jumatate de ora apoi cresti la 1 ora si in c3 luni poti sa pierzi 10-15kg

Elimina din alimentatie: Painea, pastle fainoase, pizza, dulciurile si orezul si sucurile si poti pierde inca 5-10kg

| relian a răspuns:

Maninca pentru inceput jumate din cit maninci acum. Apoi dupa o luna mai vezi, apoi daca tot nu slabesti, reduci si mai mult mincarea bauturi dulci, orice bagi in gura se numeste mincare, in afara de apa.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă vrei să nu te imbonlăvești. Trebuie să slăbești in același ritm in care te-ai ingrășat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mananci in deficit. Nu putem sti noi deficitul. Se afla prin incercare si eroare. Tii niste cal 10 zile vezi ce se intampla cu greutatea si ajustezi dupa. Incepi cu un deficit gasit, il tii, pe urma va trebui sa il mai scazi si tot asa....si sa adaugi cardio