Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

sunt insarcinata si am o intrebare pe care este foarte greu s-o gasesc pe google cum as putea sa-mi dau siama ca copilu din burta este bine sunt in 10 saptamani si am 19 ani sunt foarte ingrijorata ca eu am mai avut probleme mam casatorit la 15 ani si dupa un an am ramas insarcinata intro luna atunci eram in ro si misa facut o ecografie si meau zis ca sa vin dupa 4 saptamani ca nu se vede bine si foarte clar embrionul asa ca m-am dus iar si iar pana ce au Zis ca am o sarcina fara embrion si trebuia neaparat! sa fac un chiuretaj, la 18 ani iar am ramas insarcinata si era totul ok mergeam dese ori la control si era bine pana la 3 luni de sarcina nu ia mai batut inima s-a oprit in evolutie de o saptamana si iar am facut avort! iar acum sunt in Anglia si i-am explicat toate astea la doctorita ca am neaaparata nevoie de un control si misa zis ca trebuie sa astept inca 16 saptamani. eu asi astepta da chestia e ca am niste dureri insuportabile de cap, de spate, ameteli, nu pot sa mananc ca mise face rau si dau afara totul iar daca nu mananc imi tremura mainile si tot corpu deci chiar nu mai suport si vad ca burtika mea crescut si am pofte,, credeti ca e ceva rau ca eu vad ca burta creste nu stiu! va rog ajutor caree stie mai bine astept raspunsuri va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate pana nu vei simti miscarile, adica pana in saptamana a 20-a, nu poti sti daca copilasul este bine. Atata timp cat nu sangerezi si nu ai contractii sau febra, poti considera ca e ine, dar nu ai cum sti cu certitudine.

| foxsilver a răspuns:

Du-te si bate-o la cap pe doctorita; spune-i ca nu te simti bine, si ca nu pleci din cabinet pana nu iti face un control ca la carte!
Nu-ti fie jena ca esti intr-o tara straina, caci in felul asta te joci cu sanatatea ta si a copilului!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Trebuie sa mergi neaparat la medic, nu sta asa.
Te pup!

| denieni456 a răspuns:

Bine ai aceste simptome deoarece ai ramas insarcinata la o varsta frageda, iar organismul tau nu era destul de dezvoltat atunci si acum ca ai ramas din nou insarcinata imi pare rau sa iti zic dar sunt sanse foarte mici de supravietuire pentru copil si se va intampla din nou daca ramai iar insarcinata apropo parinti tai au vrut sa te casatoresti asa devreme sautu ai vrut? in orice caz daca copilul supravietuieste si e fata (sau ciar baiat) sa nu o (il) casatoresti la o varsta la carear trebui sa invete tu nici la varsta de18 nu ar trebui sa fi casatorita

| Marin_Georgy_1988 a răspuns:

Buna.eu cred ca cel mai bine este sa te prezinti seara la urgente. daca spui ca nu vor sa-ti spuna nimic pana la 16 saptamani spune ca te-ai lovit sau ceva de genul ca sa te controleze.eu din pacate am avut o experienta asa dar din fericire copilul era bn.asa ca daca te prezinti si spui ca te simti rau cineva trebuie sa te ajute.nu este adevarat ca nu se poate vedea pana la 20 de sapt daca copilul este bn.eu sunt in Spania si mie mi-au facut multe ecografii inca de la 9 sapt.la 12 iti fac sindromul down si tot asa.se poate afla daca este bine si daca te poti duce la unmedic privat.iti fac cografii si iti spun totul. sper sa-ti fie de ajutor sfaturile mele si copilasul sa fie sanatos!