| D0zzz a întrebat:

Tenul meu capata o substanta uleioasa, ma spal pe fata dimineata si seara, si nu imi mai dau nimic pe fata, inainte imi dadeam cu un baton Clearskin de la Avon pentru a ascunde cateva cosuri, dar nu aplicam chiar pe toata fata. Ce pot sa-i fac sa nu mai fie asa uleios? Si inca o intrebare: daca port breton si fata e putin uleioasa, se poate sa se ingrase putin parul sau sa arate putin gras la breton? Fundaa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandraalis a răspuns:

Tu ai tenul gras.
Sa te speli pe fata cu apa calda si sapun protex cu propolis, solid, de 2 ori pe zi.
Daca in urma spalarii cu sapun iti apar pe fata "coji", atunci schimba sapunul cu un sapun pentru bebelusi sau sapun lichid pentru ten gras.
Nu stiu sigur ce ti se potriveste tie, trebuie sa incerci.
La avon exista o masca pentru fata Planet Spa (Marea Moarta) este foarte buna si pentru tenul gras, se foloseste o data pe saptamana.
Nu folosi lotiune sau solutie de curatat fata daca contine alcool.
Masca de la avon, am folosit-o pe un ten gras si a dat rezultate.
Nu sunt reprezentant avon sau coordonator, deci nu fac reclama sunt doar client avon.
Eu am ten uscat si am folosit si sapunul protex si masca de fata, dar mai bine a dat rezultate la prietena mea care are ten gras, (ti-am dat un exemplu).
Foloseste demachiant pentru ten gras, crema de fata pentru ten gras.
Ce varsta ai?
Eu recomand adolescentelor sa nu foloseasca creme pentru fata, fond de ten, desi sunt la moda.
Dar pana la urma este alegerea voastra.
Da, daca te tunzi cu breton vei avea parul gras, iar pe frunte iti va aparea cosuri.

11 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tenul gras este caracterizat de prezenta uleiurilor naturale (sebum) in exces la nivelul fetei, ca urmare a hiperactivitatii glandelor sebacee. In afara de aspectul uleios si gras, persoanele cu acest tip de ten sunt mult mai predispuse aparitiei acneei, cosurilor, punctelor negre si a punctelor albe. Avantajul persoanelor cu acest tip de ten este acela ca aspectul pielii pare tanar iar ridurile se formeaza mai greu.
Gasesti aici cateva remedii naturiste pentru tenul gras:
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-ten-gras

| AndraNicoleta a răspuns:

Si eu am tenul gras si am si breton. Si parul este gras dar nu se vede pentru ca ma spal pe cap in fiecare zi ( siu, nu e tocmai ok).
Pentru tenul gras eu folosesc acum niste fiole cu extract de iris care sunt extraordinare (le gasesti la plafar) si ma spal de 3 ori pe zi pe fata cu pasta de dinti.
Sper sa mearga si la tine!
Numai bine!

| AndraNicoleta a răspuns:

Pai nu oi fi auzit tu!
http://comunitateaoamenilordraguti.wordpress.com/......ru-cosuri/
Data viitoare mai documenteaza-te. :)

| alexandraalis a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Am sa ma documentez, dar nu pe internet, pe bloguri, am sa intreb o cosmeticiana si pe doctorita, dar sa-mi spui exact in ce carte scrie, pentru ca eu "m-am mai documentat" citind din carti si nu am gasit scris asa ceva, sa te speli pe fata cu pasta de dinti.
Da, in trecut am auzit sa te dai cu pasta de dinti pe un cos.
Esti cosmeticiana sau medic dermatolog?
Cum poti sa crezi ce scrie pe un blog?

| AndraNicoleta a răspuns:

Draga mea, eu nu trebuie sa te conving pe tine de absolut nimic si cu atat mai putin sa-ti dau raportul cu privire la studiile mele.
Habar n-am daca scrie in vreo carte de pasta de dinti impotriva cosurilor, insa stiu ca eu utilizez aceasta metoda si isi face efectul.
Link-ul acela ti l-am trimis pentru a-ti arata ca inca n-am luat-o razna si stiu ce vorbesc.
Ca vrei tu sa crezi sau nu, in veridicitatea aceste metode este strict problema ta.
O seara buna!

| PrecioussGirl a răspuns:

Acel "ulei" cum il numesti tu se numeste sebum.
o astfel de problema am si eu. parul si tenul gras.
pe fata eu ma spal dimineata si seara cu dove. e chiar foarte bun.
daca iti faci breton drept si nah o sa iti acopere toata fruntea exista posibilitatea ca pe frunte sa iti apara multe cosuri.
transpiratie+sebum+parul acela care acopera pielea+praf... nu cred ca va fi un rezultat tocmai bun.
eu nu imi dau cu nimic pe fata. nici fond de ten nici crema nici nimic. cand imi mai apar cosuri dau cu tinctura de propolis si le usuca.

| KubetiiOO a răspuns:

Poti folosi lotiunea de fata Lara cu lacramioare (se gaseste la farmacie sau in magazine), lotiune cu lemn dulce, tetraciclina(e ft buna)sau crema de cosuri clean&clear sau clerasin.De faza cu bretonul nu cred ca se poate ingrasa foarte atre te dai in fiecare seara cu una sau doua cosmetice ce ti le-am descris si va fi bine. Apropo produsele avon nu sunt chiar asa grozave mai ales cremele! Sanatate si sper ca te-am putut ajuta!happyFundita?happy

| KubetiiOO a răspuns (pentru KubetiiOO):

*lotiunea Lara cu lacramioare

| naturistul a răspuns:

La recomandarea cui faceai asa ceva!

| blee a răspuns:

Parul cu siguranta se va ingrasa, iar despe fata nu stiu ce sa zic.