| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

Am 13 ani și am o depresie. Știu că o să vină cineva și o să îmi spună " Oh, ce mare depresie la 12-13 ani? " Nu e așa. Am fost la psihiatru \ psiholog și. am urmat un tratament de 9 luni. A fost ok o perioadă, mi-a spus doctora că o să mai am stări urâte dar nici așa. Mă îmbrac să plec la școală și efectiv nu pot, nu simt. Parcă nu ma simt bine, nu am poftă de mâncare & de vorbă. doar să stau în pat. Nu știu ce aș mai putea face. Fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RullerOfAllEvil a răspuns:

Been there, done that. Momentan si mie imi da tarcoale cainele negru... Doar ca eu am invatat sa recunosc d-inainte semnele si sa cer ajutor pentru a nu ajunge la punctul in care vreau doar sa ma tarai sub un bolovan si sa raman acolo pentru totdeauna...
Anyway, depresia nu este o "slabiciune" cum zice idiotul de mai jos... e un dezechilibru chimic in creier. Unele persoane reusesc sa se balanseze doar cu ajutorul medicamentelor, altii (cu forme mai usoare, probabil) se descurca si fara.
Tratamentul tau de care a fost? Medicamentos, sau numai psihoterapie?

Nu stiu exact ce ti-as putea spune... decat eventual sa incerci sa te cunosti pe tine. Sa te analizezi tu, sa recunosti semnele inainte de a scufunda prea adanc in depresie... si sa incerci sa ceri ajutorul.
Cauta lucruri care te motiveaza, care te scot macar putin din starea aceea. Incearca sa faci sport (elibereaza endorfine) sau sa consumi alimente care dau o stare de bine, precum banane, capsuni, ciocolata...

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru RullerOfAllEvil):

Medicamentos. Ești o persoană super, te pup. Thankies ♥

9 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna. Ce anume s-a intamplat de ai ajuns in aceasta stare? In 9 luni de psihoterapie, cred ca psihologul te-a ajutat sa intelegi ce a determinat aceste stari si cum le poti combate sau cel putin asa ar fi trebuit sa se intample.

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru IrinaAndreea):

Oh ' a fost ceva mai grav. Am niște fobii. Prin urmare, asta a fost de la un spital. doctorii etc. Thankies! :*

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsuri tampite ce sa zic "gasesteti pretena " si alte prostii, mda fa asa dupa 2 saptamani sa plece si aia ca se satura de tine, ca sa ai ce plange mai mult. In 20 de ani am invatat ca fericirea depinde doar de mine si nu de prieteni sau altii snobi cu nume asemanatoare, depinde tot de tine. Pentru scoala, ce sa zic, cauta un motiv sa te duci, asa eram in liceu in anul 1, dar la mine era faza ca eram intro tara unde romanii nu erau prea bine veniti deci aveam toate motivele sa nu ma duc, dar ma minteam ca o fac pentru masina laughing, sa fac un liceu sa sstrang bani sa ma duc in jurul lumii ca o viata avem pe pamantul asta nenorocit. chiar daca nu am inca bani de asa ceva, cu 2 3 ani de munca se poate realiza, asa si tu, vezi partea frumoasa, cutreiera pamantul, gasesti un motiv sa mergi mai departe. poate sunt numai eu dar nu ma bazez pe altii ca sa fiu fericit, nu in lumea asta.
sper ca te ajuta cu ceva ce am zis.
abia ai 13 ani, mai ai mult inainte, nu ai trecut prin baieti care o sa vrea sa folosesca si altele, trebuie sa fii cu mintea brici, sa vezi prin minciunile altora. Vorba aia, crede jumatate din ce vezi si nimic din ceea ce vezi, ciao

| TheRealDaniel a răspuns:

Depresia este o prostie, este semn de slabiciune, trebuie sa fii puternica si sa nu-ti fie frica sa simti si sa gandesti, trebuie sa fii puternica numai asa poti trece peste depresie. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Mediteaza, gaseste partea buna in orice. Pentru care iti place sa faci anuminte lucruri. O sa treci peste, fi puternic.

| Byucc a răspuns:

Gandeste pozitiv si nu uita ca cineva va fi mereu acolo :3

| desteptuka a răspuns:

Inceraca sa gandesti pozitiv fa-ti o prietena/prieten bun care sa e ajute.
sfat poti manca cocolata sau dulciuri pe baza de cacao si mult zahar. primesc funda?happy