| ChuckybooM a întrebat:

Calciul sau vitaminele te ajuta sa te inalti? Ce fel de vitamine actioneaza eficient? (va rog nu-mi spuneti fa sport, inot, baschet pentru ca deja fac baschet) Sunt doar curioasa... ( lasati-ma cu laptele, fructele si legumele ca le mananc/beau la greuhee hee ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Pai laptele, fructele si legumele au calciu, respectiv vitamine. daca mai iei si o pastila cu multivitamine/multiminerale excesul din corp pe care il creezi va fi eliminat prin urina. poti lua pastile cu asa ceva, si daca urina ti se coloreaza in galben/portocaliu deschis inseamna ca ai supradoza de vitamine si corpul nu le poate asimila.

3 răspunsuri:
| eysan a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai si depinde de la organism la organism. sunt unele fete care se inalta de mici iar apoi la 14 15 ani raman asa iar altele care de abia de la 15 16 ani incep sa se inalte. oricum fete se inalta pana la varsta de 18 ani. iar asta cu vitaminele si alte prostii ca sa te inalti nu prea functioneaza la toata lumea. dar tu continua basketul sau daca nu hambalul ca e mai femininbig grin

| JoinT_3078 a răspuns:

Buna. Eu sunt clasa a8a si cred ca am aproape 1, 80 mie nu-mi plac pastilele{vitamine si energizante} dar beau lapte si mananc cate 2 3 banane pe zi.Cum am mai spus nu sunt bolnav si nu am nevoie de pastile. daca vrei sa te inalti te culci devreme si te scoli tarziu:* asta la mine functioneaza excelent vara trecut aveam 1, 71 si acum 1, 79 am fost si la medic si a spus ca nu am nimiclaughing ori cum daca-mi dadea sa iau pastiele nu le luamstraight face cunosc un baiat care iA vitamine si bea energizante in fiecare zii in loc sa manance o ciorba de legume ceva sanatos.mananca numai dulciuri.nu este bine si este in clasa cu mine si are 1.60 pff... Fundoibig grin?

| bobodanlili a răspuns:

Calciul te cam ingrasa vitaminele le iei cand tie rau dar bascketul te ajuta sa cresti cel mai mult