| biutzaB a întrebat:

Cu totii avem probleme de genul 'sunt prea grasa sunt prea slaba' si as vrea sa stiu si eu pana la urma ce e bine de mancat in fiecare zi? Pentru ca avem nevoie si de vitamine si de proteine si de grasimi pana la urma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mocanusrg a răspuns:

Buna! Parerea mea e ca totul depinde de metabolism, de cat de repede asimilezi proteinele din ceea ce mananci si de cata miscare faci. Eu de exemplu pe perioada iernii mai mult lenevesc si ajung undeva la 80 de kg si cum se incalzeste afara dau jos ce e in plus, acum de exemplu am 70 de kg si cum se apropie craciunul ma apropii si eu de 80 ale mele laughingNormal ar fi sa ai o dieta echlibrata si bazata cat mai mult pe legume si fructe si cat mai putina paine.Parerea mea happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru mocanusrg):

Dieta bazata pe multe fructe si legume = o cretinitate de dieta. NU ai nevoie de multe fructe ( decat daca vrei mult zahar si fermentatie in stomac ).

Ai nevoie de o dieta baza pe :

- proteine
- carbohidrati
- fructe si legume ( abia pe locul 3, niciodata pe locul 1 )
- grasimi sanatoase si acizi grasi ( omega 3, omega 6, etc. )

Cam in ordinea aia te orietnezi.