| catta95 a întrebat:

Daca beau ceai verde doua cani pe zi si o data pe zi un iaurt si in iaurt bag seminte de in si fac putin sport slabesc? fundita :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emma00 a răspuns:

Da...chiar foarte mult totusi nu ar trebui sa exagerezi cu doua cani de ceai verde si in loc de seminte de in ai putea pune tarate de ovaz si de grau sunt mai gustoase. si nu uita de fucte. multe fructe si legume. fundita?

| Cosmin86 a răspuns (pentru emma00):

E cam stupid sa consumi multe fructe, au fructoza, zahar si fermenteaza, poti face o gastrita de toata frumusetea de la "multe fructe".

Mananca fructe moderat, la fel ca alte mancaruri.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Slabesti si faci indigestie ca mananci necorespunzator.

| Rossey a răspuns:

Buna! In legatura cu mancarea nu stiu daca te ajuta. Iaurtul ar trebui sa aiba foarte putina grasime.Iar sportul trebuiepracticat in fiecare zi si minim o ora pe zi. Daca chiar vrei sa slabesti itirecomand sa mergi la osala de aerobic.Rezultatele se vor vedea dar abia dupa doua-trei luni.Trebuie sa te tii.Succes!

| DarkBlood32 a răspuns:

Desigur că da.

| Dydy26 a răspuns:

Eu iti zic sa incerci dieta asta Din cate am inteles (am gasit dieta pe un forum) cu aceasta dieta poti sa slabesti 20 de kilograme in 90 de zile, ceea ce ar fi minunat. Ma gandesc serios sa o incep si daca chiar voi reusi sa o duc pana la capat am sa va impartasesc experienta. Dar acum despre dieta disociata de 90 de zile.

Avand in vedere ca este o dieta destul de usoara care nu chinuie organismul si pentru ca dureaza o perioada mai lunga de timp, rezultatele nu vor disparea la prima felie de paine mancata in plus ci se vor mentine. Bine asta nu inseamna ca nu va trebui sa va schimbati modul de viata din punct de vedere alimentar si al exercitiilor fizice.

In ce consta dieta disociata de 90 de zile?

Micul dejun trebuie sa fie intotdeauna format din cateva fructe (mere, pere, fructe de padure, orice fruct va face placere) pe perioada intregii diete.

Se vor alterna in ordinea specificata zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Este foarte important ca sa nu schimbati ordinea deoarece aceasta are un rol foarte important in procesul de slabire.

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta – 3 felii (200g). Daca nu puteti sa mancati carne puteti sa inlocuiti cu 3 oua fierte sau branzeturi. Recomandat sa asociati salate fara limite si fara ulei. Dupa pranz trebuie consumat 200 ml supa fara taietei.

Puteti sa consumati lactate doar in aceasta zi.

Cina: Acelasi meniu ca si la pranz, dar fara supa. Atentie, trebuie sa fie exact aceeasi mancare ca la pranz!

Ziua 2: Legume
Pranz: Puteti consuma orice fel de legume doriti dar trebuie sa fie fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion dar in cantitati moderate. Puteti asocia si 3 felii de paine integrala de secara si salata dupa gust dar iarasi fara ulei.
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste din faina integrala fierte cu condimente sau bulion sau cartofi fierti cu plante aromatice.

Cina: o felie mica de tarta cu fructe, sau 1 inghetata mica, sau 4 tablete de ciocolata cu peste 70% cacao.

Ziua 4: Fructe
Pranz si cina: Orice fel de fructe dar ar fi bine de evitat bananele

Apoi reluati cu ziua 1 pana ce trec cele 90 de zile. Daca ati tinut aceasta dieta va astept cu pareri si cu critici. Eu am sa incerc sa vad cum merge si dupa cum am mai spus am sa impartasesc cu voi experienta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dydy26):

Mie mi se pare cam stupida dieta. In primul rand mi se pare anormal sa ai zile fara protine si mi se pare anormal sa ai zile doar din fructe. Fructele fermenteaza si au si fructoza+zahar.

| acatrineimaria a răspuns:

Dydy26 dieta asta e foarte buna. Sora mea a slabit de la 71 kg la 57. O recomand si eu tuturor celor care vor sa slabeasca. Mult succes. Este un lucru pe care tu nu l-ai spus. a 15-a zi trebuie tinuta "ziua de apa". In ziua asta nu se consuma decat apa.
Iar urmatoarea zi re reia de unde a ramas.