| antoniaidk a întrebat:

Daca vreau sa aflu deficitul de calciu trebuie sa fac neaparat analize de sânge sau pot face și analize de scaun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adinapopescu111 a răspuns:

Doar analize de sange pentru a determina calciul seric (cel din sange). In stari fiziologice normale calciu nu se regaseste in urina/fecale, decat in cantitati foarte foarte mici. Prin urmare determinarea calcemiei se face prin analize de sange. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Doar la sange iese

| LaraClarice a răspuns:

Din sange, este mai relevant.