| Sandor12921 a întrebat:

m-am ingrasat destul de mult in ultimul timp si as vrea sa slabesc 5-6 kg, in momentul de fata am fix 200 cm si 106kg, sunt inalt dar si destul de gras, ce sfaturi imi ati putea sa imi dati sa slabesc? Stiu ca nu se vede foarte tare, gen nu am burta uriasa happy dar pentru binele meu vreau sa fac asta, sportul pe care il practic regulat, e inotul, merg cam de 2-3 ori pe saptamana la o piscina de la un hotel pentru a inota

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FlavorOfLife a răspuns:

Pai alimentatia e foarte importanta, mananca mai putina carne (dar carne de pui mai mult ca si carnea de porc ) si cel mai important renunta la a manca seara sau dupa o anumita ora daca crezi ca nu poti (in caz ca mananci si seara ) si avand in vedere ca faci si sport e normal sa pui pe tine putina masa musculara happy

| aXy99 a răspuns (pentru FlavorOfLife):

A luat funda cel mai prost raspuns. Pieptul de pui are 140 kcal pe suta de grame. De ce naiba sa renunte la el? De ce sa nu manance dupa o anumite ora? Sa manance cand vrea, important e numarul de kcal pe care il consuma zilnic. Ala trebuie sa scada daca vrea sa slabeasca.

| Sandor12921 explică (pentru aXy99):

Mersi de sfat fratello, il voi respecta, daca vrei mai pun o intrebare si iti dau tie funda daca raspunzi, doar sa imi zici daca vrei

| aXy99 a răspuns (pentru Sandor12921):

Daca chiar ai nevoie de un raspuns, poti pune o alta intrebare. Decat sa o pui degeaba, mai bine nu.
Problema e ca multe raspunsuri gresite primesc funda...

6 răspunsuri:
| Jaegerjaquezz a răspuns:

Alimentația e foarte importanta, degeaba faci sport, daca dupa te duci la shaormerie, zic exemplu, nu ca faci asta. Tine o dieta mai mult pe verdeturi, dar nu exclude carnea in totalitate, si o felie 2 de pâine la masa

| Sandor12921 explică (pentru Jaegerjaquezz):

Paine mananc foarte putina, mai mult de o felie pur si simplu nu pot la masa, iar fast-food, mananc cam o data la 2 saptamani, verdeturi incerc sa mananc cat mai mult, imi place salata cu legume mai multe si carne, insa nu vad sa apara rezultate pozitive

| aXy99 a răspuns (pentru Sandor12921):

100g paine au 260 kcal. 100g inseamna 8 felii. Nu cred ca mananci 8 felii nici intr-o zi intreaga. Lasa painea acolo daca iti place.

Renunta la mancarurile prajite in ulei, sucurile, dulciurile si mancarea fast food. Asa vei slabi.