| AntoniaElly a întrebat:

am o problema..de vreo 3 luni incoace cu vreo 2 saptamani inainte sa imi vina imi curge secretie maro cu putin sange si ma cam ustura vaginul..de asemenea cateodata ma mai dor si ovarele, aceste "sangerari" tin cam 2 zile apoi dupa 2 sapt imi vine.tin sa mentionez ca am dureri la actul sexual si sunt la inceput.ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca ai zice ce varsta ai, poate ai primii mult mai multe informatii, dar cu sanatatea in locurile intime nu e de glumit, e bine totusi sa apelezi la medicul de familie si apoi catre cel de specialitate, te vei multumi cu raspunsurile de pe TPU? poate ai infectie/raceala/sarcina...variante pot fi multe...da-mi un mesaj pe privat daca iti e rusine sa dai detalii.
O zi frumoasa sa aihappy

| mona a răspuns:

Poate fi ceva grav, du-te la un ginecolog

| BiuL a răspuns:

Se poate sa fie o anexita, adica o raceala la ovare, daca ai stat pe ceva rece sau ai umblat in picioarele goale.
du-te la ginecoloc sa vada ce si cum, daca ti-e tare groaza sau rusine du-te la un cabinet de analize, la gastroenterolog sau medicul de familie sa iti faca o ecografie ca se vede daca ovarele sunt umflate sau prezinta chisturi sau daca anexele sunt umflate si iti poate da seama dupa eco daca exista probleme acolo. daca nu iti gaseste nimic chiar nu ai ce face du-te la ginecolog.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de scurgeri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog ( sau la Urgenţă/Serviciul de Gardă ) şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.