| ClaClara a întrebat:

Buna ziua, As vrea sa dau si eu niste kg jos prin deficitul caloric in acest moment 51 de kg si aproximativ 1.55 cm, as vrea sa ajung la 45 de kg ce as putea face pentru a ajunge la kilogramele acestea pana luna viitoare? Am o colega de clasa care a tinut un fel de dieta cu apa, a baut doar apa si a mancat doar legume si fructe timp de 3 zile si slabise 3 kg! Sa incerc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?
Ca de asta depinde totul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa caloriile tot acolo unde sunt, adauga 10 km de mers pe jos zilnic. Atit.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu, pentru că dai kg alea jos, dar și când se lipsesc la loc...
Cat despre dieta, încearcă să ții post intermitent, recomand sa te uiți la Dr Cezar.
Bafta!

| ClaClara explică (pentru Hyperion7):

Imi este ca tin dieta asta si apoi cand voi manca o sa mananc prea mult si ma gandeam ca mai bine as putea sa tin deficit caloric pana la vara. Ideea ei estebuna deoarece ajungeam la 48 de kg si consumau 1200 dupa si nu mai puneam

| Sekim a răspuns:

Tinand cont ca 1 kg grasime corporala = 7700 kcal ( aprox ), cum a slabit 3 kg in 3 zile? In 3 zile pentru a slabi 3 kg tu trebuie sa ai un deficit de 23.100 kcal. Pe scurt, a pierdut apa din organism, nu grasime, deci ce a rezolvat? Nu recomand sa tii un deficit caloric cu mai mult de 500 kcal. Ex : daca necesarul in mod normal este de 1500, consumi minim 1000 in deficit. Daca esti intr-un deficit caloric agresiv, este foarte probabil ca dupa perioada respectiva sa te duci inapoi la kg initiale, deoarece corpul tau simte constant senzatia de foame si eventual vei ceda. Nu recomand nici postul intermitent pentru ca e o ineptie deloc necesara. Un mic sfat ar fi sa ai mese cu o satietate mai mare ( " sa tina de foame " cat mai mult ). Un exemplu de masa : peste slab, cartof fiert, ou fiert. Spor

| ClaClara explică (pentru Sekim):

Ma voi apuca de deficit caloric sper sa pot ajunge sa pierd 5 kg, am vzt pe net ca poti slabi intr o luna sanatos 5 kg

| Sekim a răspuns (pentru ClaClara):

Cum ti am recomandat eu cu 500 e cel mai "sanatos" si sustenabil fara a avea riscuri de a te duce la kg initiale dupa deficit. Cu deficit de 500 pe zi, pierzi teoretic 1kg la 15 zile. Timp pana la vara este destul, deci graba nu ar trebui sa existe. Daca totusi doresti la un moment dat sa accelerezi procesul, poti sa faci sport. Spor

| timidu89 a răspuns:

Eu am slabit vreo 7 kg in 2 saptamani. Am fost internat in spital si nu am mancat mai nimic in aceasta perioada. Bine, poate si ca am avut o afectiune a picioarelor, nu cred ca doar fiindca nu am mancat mare lucru s-a datorat. Mancare oribila a fostwinking Dar apa am baut multa laughing Nu prea cred ca a slabit 1 kg la zi, nu e bine sa slabesti mult in scurt timp sa stii

| ClaClara explică (pentru timidu89):

Stiu ca nu este, si eu am avut o perioada in care n aveam deloc pofta de mancare si slbisem rau

| Alexandru1111199 a răspuns:

Simplu intri pe google cauti calculator calorii, acolo iti pui datele tale, inaltime, kilograme, centimetri in talie si asa mai departe si apoi calculatorul ala o sa-ti spuna cate calorii trebuie sa mananci ca sa mentii de ex : 2200, ca sa fii in deficit mananci cu 500 de calori mai putin, daca vrei sa te ingrasi mananci cu 500 in plus, asta e toate smecheria, doar daca faci asta deja slabesti, nu mai zic de faptul daca faci si ceva exercitii.Ideea e asa nu conteaza doar sa mananci numarul ala de calorii, conteaza si ce fel de calorii sunt, in sensul ca daca mananci 1700 de calorii si caloriile astea sunt din dulciuri nu te ajuta nimicwinking, trebuie sa mananci mancare sanatoasa.

| ClaClara explică (pentru Alexandru1111199):

O sa imi calculez de maine tot ce mananc