| Mateo1282 a întrebat:

Buna ziua! De vreo luna in coace am o durere de cap fadă,adică nu foarte tare. Am dureri de burtă,de cap,de articulații, adică ma dor unele degete, genunchi, in general picioare și mâini mai peste tot. Sunt și un pic amețit și foarte obosit. Țin să menționez că am 12 ani și jumătate (băiat). Durerile de cap se manifestează cu amețeli. Nu am pofta de mâncare. La durerile de burta am că și cum niste arsuri și mă doare in partea de sus a abdomenului. Va rog să îmi spuneți care ar fi problema. (Când eram un pic mai mic am avut o experiență mai neplăcută cu un doctor și am o teama de doctori).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând discută cu părinții, care vor merge la medicul de familie cu tine.
În al doilea rând, durerile ce le enumuri au o cauză neurologică de coloană vertebrală. Deci, trebuie să te gândești dacă cumva ai făcut efort fizic deosebit, ai suferit lovituri, căzături lombare, cervicale, de bazin.
Dar, pot fi cauzate de faptul că te dezvolți, crești, deci pot fi dureri de creștere.
Dar, vorbește cu părinții, să mergi la medic. Cu cât întârzii mai mult, cu atât se agravează problema și poți ajunge la medic în stare de inconștiență în urma unui leșin, de exemplu.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi o lipsa acuta de vitamine, de primavara.
Ar trebui sa te consulte medicul de familie!
Mergi cu unul din parinti, daca ai amintiri neplacute.

| Mateo1282 explică (pentru Bula):

Am uitat să menționez că am și dureri de spate

| johnnny123 a răspuns:

Numai un doctor îți poate spune care este problema, și numai după consult, investigații, analize, etc.

Dar părinții tăi știu de problemele tale de sănătate?

| Mateo1282 explică (pentru johnnny123):

Nu le-am spus încă.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mateo1282):

Păi și ce mai aștepți? Lasă frica de doctor și spune-le. Scopul doctorilor este să te ajute, nu să te chinuie.