| MarioG77 a întrebat:

Buna ziua, in urma unei căzături m-am ales cu fractura de col femural fixată fiind prin introducerea a 2 șuruburi canelate, când sa incep recuperare mi-am dat seama că am mușchii coapsei foarte tensionați și practic nu pot indoi genunchiul din cauza blocajului la mușchi, la început unghiul era unde între 10 -15 grade, după câteva zile de exerciții cu piciorul și-a mai dat drumul și acum ajung undeva la 45 -50 grade dar presiunea și durerea din mușchi persistă și îmi este inca imposibil sa stau la marginea patului pentru a mă ridica in picioare cu ajutorul cârjelor, daca s-a mai confruntat cineva cu problema poate îmi indica și mie un remediu? Menționez că sunt deja 3 săpt de la intervenția chirurgicală și eu nu am reușit încă chiar cu ajutorul kinetoterapeutului sa trec peste și sa pot oarecum sa avansez cu recuperarea, Va mulțumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Este absolut normal, trebuie sa ai rabdare. Recuperarea ta chiar functioneaza bine, este destul de rapida. Succes

| ValentinMihai78 a răspuns:

Vrei în 3 săptămâni să "zbori", după o astfel de fractură, imobilizare în șuruburi? Recuperarea motorie poate dura câteva luni, un an chiar. Vezi ca prin această forțare să nu rupi mușchi, tendoane și altele! Ce este această grabă? Oricum vei rămâne cu sechele pe viață! Ia-o ușor cu recuperarea!

| MarioG77 explică (pentru ValentinMihai78):

Salut nu mă grăbesc nicăieri doar doresc sa știu dacă e normal sau nu să ai muschiul tensionat, și da medicii din Budapesta au considerat având în vedere că fractura a fost fara deplasare, sa fixeze osul în șuruburi canelate, după intervenitie precizez că am trimis radiografia la un spital din Roma specializat in ortopedie iar răspunsul lor a fost afirmativ, operația fiind realizată cu succes, iar daca am pus aici o întrebare a fost doar pentru a înțelege daca recuperarea mea funcționează în parametri așa zis "normali "