| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Bogdan am 15 ani. 1.82 si 80 kg. Cate calorii trebui sa mananc sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Maxim 1200 calorii pe zi, ca sa poti un pic sa slabesti.

| Bogdannn2004 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dimineata o cana de iaurt degresat si adaug in el un mar ionatan.Si mai mananc un ou fiert. La pranz piept de pui la gratar 200g sau Fasole Verde sau mazare, Cu o salata de rossi si castraveti fara ulei numai cu lamaie.Iar la cina 100-200g de merluciu fiert cu o cana de lapte degresat unicam.Si ca 2 gustari mar, kiwi sau banana. Sport joc fotbal 1-2ore 2-3 zile pe saptamana, Beau 2 litre de apa.Ce zici e ok?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdannn2004):

In primul rand, ceea ce ai insiruit tu aici este pe departe 2000 calorii.
Dimineata 1 cana de lapte si un ou fiert sunt suficiente.
Marul il mananci ca snak intre mese.
La pranz mananci 150gr de pui cu fasole verde sau mazare, FARA salata. Ori mananci salata de rosii cu castreveti in locul vegetalelor.
Seara, al cina, maxim 100 grame peste. FARA gustari, dupa cina, deloc.
Banana nu are ce cauta in dieta, fiindca are foarte-foarte multe calorii. Nici kiwi nu-i indicat, fiind f dulce.
Singruul fruct acceptat, este 1 mar de masura mijlocie.

| Bogdannn2004 a răspuns (pentru Violleta2022):

Unde sunt 2000 kcal eu nu le vad?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdannn2004):

Numara caloriile fiecarui produs, apoi aduna-le si vei vedea ca sunt!

| Bogdannn2004 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai da si nu inteleg unde sunt 2000 un mar ionatan are 52-100 un ou 155 iaurtul scrie pe el 30/100 grame. Pieptul de pui la gratar 140/100 g.Rossia 52/100 g.Merluciu 105/100g.Mazarea gatita 60-86/100g.Fasolea Verde 20-4p/100g Si nu inteleg ce au bannanele mananc una pe zi stii ca are peste 100 de kcal dar n-am patit nimic si deja au trecut 3 luni de dieta Am pornit de la 87 kilograme si am acum 76.8