| chris512 a întrebat:

Recent mi-am facut analizele pentru hepatia c (HCV)
Ma poate ajuta cineva cu citirea lor?
Rezultatul meu : 0, 10
Negativ : < 0, 9
Echivoc : 0, 9-1.1
Pozitiv : > 1.1
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Rezultatul este 0, 10
In explicatii, iti scrie ca negativ ar fi sub 0, 9. Dar nu e clar pozitiv (mai mare decat 1, 1). Analiza trebuie repetata, rezultatul fiind intre cele doua intervale.

| De3ox a răspuns:

Rezultatul se afla în intervalul de incertitudine, testul a ieșit neclar, se recomanda efectuarea unui test nou. Dacă rezultatul este mai mic de 0.9 rezultatul este negativ adică nu ai aceasta afecțiune, dacă rezultatul este mai mare de 1.1 deții afecțiunea.
Multă sănătate!