| AnonimulProb a întrebat:

Buna ziua TPU, nevoie mea este urgenta, am nevoie de moldamin 600000/1200000. Știu că nu se mai fabrica in Romania. Un site de unde pot comanda sau ceva, orice ajutor este binevenit mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi inlocuit (am auzit din surse care trebuie verificate la un medic) cu Retarpen.

| Donsavas a răspuns:

Substanta activa pe care tu o cauți se numește Benzatin benzilpenicilină. Dacă dorești sa găsești medicamentul, îl găsești sub denumirea lui internațională, indiferent de cum îl mai numesc comercianții. Antibioticul acesta ca și altele se eliberează cu prescripție medicala. Dacă îl dorești compensat și dorești sa îl iei la recomandarea medicului, va trebui sa te prezinți la cabinetul de boli infecțioase sau spital, dacă nu, cred ca te poți înțelege și cu generalistul (al tău medic de familie). Dacă dorești sa l iei de capul tău, îl vei plăti integral și răspunzi pentru propria sănătate. Dacă ai reteta de la doctor sau cei de pe salvare considera ca ai nevoie de acesta, ar putea sa ti l prescrie și aceștia, fiind o urgenta. Sau poți apela la o firma privata tip farmacie la domiciliu care îți pot vinde pastilele dar doar cu aprobarea specialiștilor. Intre timp, poți încerca să te tratezi naturist, consumând propolis sau argint coloidal. Bineînțeles ca și pentru asta trebuie sa discuți cu medicul tău curant.