| anonim_4396 a întrebat:

Cand st la menstruatie si ies pe afara am impresia ca m-am patat la spate! Mereu mi-e frica sa nu mi se intample chiar daca nu mi s-a intamplat niciodata afara [numai in casa]!
Voua vi s-a intamplat? Unde erati? Ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dianis a răspuns:

Cred ca toate fetele suntem cu aceeasi grija : Sa nu ne patam! Ei bine, eu cred ca trebuie sa fim mai sigure pe noi si sa avem siguraanta in tamponul nostru! Deja dupa ceva timp de la prima menstruatie ar trebui sa-ti cunosti corpul si cat de abundent iti vine si in felul acesta daca te protejezi nu ai de ce sa-ti faci griji. Asa ca fi mai linistita si bucurate si de acele zile ca de oricare alta zi, nu le transforma in chin! Bafta! :*

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca sa nu te patezi, trebuie sa folosesti un tampon al carui grad de absorbtie este corespunzator nevoilor tale si, mai ales, nu trebuie sa uiti sa-l schimbi! Nu trebuie sa tii niciodata un tampon mai mult de 8 ore si nu trebuie utilizat decat in perioada ciclului menstrual!

Daca igiena ta intima este ok, tamponul nu poate cauza o infectie. Trebuie sa mai stii ca tamponul nu este incompatibil cu steriletul deoarece sunt plasate in organe diferite, respectiv vagin si uter.

| DakotaRoyse a răspuns:

La şcoală, noroc că pantalonii erau negri şi nu prea s-a observat.
E doar un fel de paranoia. Şi dacă se întâmplă, asta e...
Dar îţi recomand în zilele sensibile să porţi pantaloni/fustă cât mai închisă la culoare şi dacă se poate să nu te aşezi pe scaune tapiţate cu materiale deschise. Asta dacă te-ai pătat, să nu se păteze scaunul.

| Saya a răspuns:

Am o colega de clasa care cand iesea la tabla la mate intreba de o auzea toata clasalaughing)

| COLORATTA a răspuns:

Si eu am avut aceasta senzatie cand mergeam o data la biserica, dar eu te sfatuiesc sa te schimbi inainte sa iesi in drum, si atuci, nu are cum sa te patezi asa repedewinking

| xReminisce a răspuns:

Da mi s-a intamplat. Eram la scoala. M`am dus acasa si m-am schimbatlaughing