| Rockg666 a întrebat:

Ce părere aveți despre băuturile proteice Sportness de la dm?
Chiar te ajută să slăbești?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| blacklollipop a răspuns:

Buna. Eu stiu ca proteinele iti stimuleaza corpul sa puna masa musculara, nu sa slabeasca, desi poate ca nu am eu toate cunostintele necesare (prietenul meu a luat pentru ca nu se ingrasa si nu putea pune masa), dar as vrea sa iti sugerez ca inainte sa iei orice sa vorbesti cu un nutritionist. Desi e costisitor, macar nu risti sa aiba alte efecte decat cele la care speri tu. E foarte importanta parerea unui specialist aici, mai ales pentru ca multe produse promit o sumedenie de chestii, insa nu stim cu adevarat ce efecte pot avea (mai ales cele secundare) care pot fii mega neplacute.

| Cosmin86 a răspuns (pentru blacklollipop):

De-aia te uiti la continut si te documentezi happy

Ca sa pui masa musculara sanatos, trebuie sa CITESTI destul de mult, mii de articole. In general dupa 1-2 ani de citit poti spune ca "ai habar".

Spre ex. prietenul tau... zice ca a luat proteina, dar pun pariu ca NU a luat proteina pura, ci un weight gainer (care are mai putin de 50% proteina, restul carbohidrati, creatina, etc.) sau un concentrat proteic (care are si ala ceva carbo).

| blacklollipop a răspuns (pentru Cosmin86):

Chiar nu stiu ce a luat, nu am avut niciodata tragere la chestiile de genul. mereu mi-au dat impresia ca nu sunt sanatoase, dar am aflat de-a lungul timpului ca m-am inselat, am acceptat dar tot nu trag la ele. laughing A luat doar la inceputul relatiei, dupa nu le-a mai luat. M-am interesat doar daca le-a luat "dupa ureche" sau nu. ( desi tind sa cred ca ai dreptate). Eu una chiar nu stiu despre ce e vorba, dar voiam doar sa pun accent pe o discutie cu un specialist. ca, din nou, din cate am auzit doar, e vorba de dozaje si chestii si e important sa sa ia in functie de anumiti coeficienti... Ideea e ca stiu ca orice luat "dupa ureche" poate avea repercursiuni grave si incerc sa sfatuiesc lumea sa nu fuga de specialisti, chit ca e mai costisitor. Incerc sa ajut cu ce pot laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru blacklollipop):

Corect, e foarte bine. Chiar daca e mai costisitor, e vorba de sanatatea ta.