| Derkes a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii inadaptabili din ziua de astazi? Usor psihopati, fiindu-le greu sa se integreze in societate, singuratici si mereu aratati cu degetul de catre alti oameni. Gandindu-se mereu ca ce va face el cand va veni momentul sa se angajeze, sau sa intre in viata lui, cand parintii lui nu vor mai fi si va trebui sa se descurce singur. Mereu descurajandu-se, stiind ca anxietatea lui sociala si problema lui il va face sa esueze de cele mai multe ori in viitoarea lui viata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai ca le amesteci. Eu de exemplu urasc societatea, detest majoritatea oamenilor din jur. Pe de alta parte, pot sa interactionez fara probleme si sa imi creez o masca pe care orice inadaptat si-o creeaza pentru a putea trai totusi printre altii. Nu ma gindesc mereu ce voi face cand va venit momentul sa ma angajez, ca sunt angajat la propria firma. Detest societatea si majoritatea oamenilor din jur, dar asta nu ma face sa ma descurajez. Imi vad de treaba mea si fac bine ceea ce fac eu, pentru mine si pentru aia din jur de care chiar imi pasa. In numar de sub 10, oricum. happy

| anonimg a răspuns:

Increderea in Dumnezeu ii va aduce pe toti oamenii in echilibru. Este singura noastra nadejde; este ce mai mare nevoie a omenirii.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu nu exista omule. Echilibrul uman nu exista. Mai pune mana pe o carte si o sa iti dai seama ca Dumnezeu nu exista doar ca asa zice o carte la fel cum Michey mouse nu exista ca l-ai tu la televizor

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Mai bine era in evul mediu nu?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"Mai bine era in evul mediu nu?"
Dumnezeu nu este inteles, sau este inteles gresit. De aceea oamenii refuza sa creada lucrurile spirituale.
Stiinta este darul lui Dumnezeu pentru noi. Ea este rea doar atunci cand omul o foloseste intr-un mod rau. Ca si o mancare sanatoasa poate sa ajunga la un moment un blestem pentru om daca nu este folosita in conditiile lasate de Dumnezeu. La fel si o masina: te folosesti toata viata de ea; si daca la un moment dat nu este folosita cum trebuie, ajunge un blestem pentru conducatorul ei si nu numai.
Daca noi oamenii am fost creati cu nevoia de Dumnezeu, pai atunci nu putem creste si trai altfel. Este greu sa intri intr-o biserica adventista; dar este ceea ce ai nevoie.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Mai omule biserica a condus europa timp de 1000 de ani, cruciade,cime, raboaie in numele religiei, voi pocaiti vreti din nou evul mediu, sa conduceti voi europa in evul mediu, unde femeia este o sclava

| Donsavas a răspuns:

Probabil că îi înțelegi cel mai bine, altfel nu mi explic cum ai descris situația atât de bine. Anxietatea e o boala si se trateaza. Dacă muncesc bine, daca Nu, beneficiază de pensie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti intolerant si rau. Eu am muncit cu tot felul de indivizi si am ajuns la concluzia ca mai bine muncesti singur sau cu persoane alese de tine. Sunt singuratica pentru ca lumea e rea si nu merita compania mea oricine. Si cei care ma arata cu degetul sunt niste gunoaie, nu ma intereseaza parerea lor.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru anonim_4396):

E si prost pe deasupra si creeaza grupuri fictive in care el crede ceva despre aia sau ala si ii baga in toata oala. De cele mai multe ori e buna singuratatea. Nici eu nu suport sa vina unul ca asta prost si sa iti zica asa ceva tampit ca asta. Pai cand vad asemenea intrebare in asemenea hal imi dau seama de ce nu imi plac oamenii.

| Derkes explică (pentru Ionut58282856):

Vorbesti despre mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica mai pe romaneste, esti inadaptabil, usor psihopat, si ti-e greu sa te integrezi in societate ca esti aratat cu degetul.

Dai prea multa importanta lucrurilor care nu ar trebui sa te intereseze, de-asta.
N-ar trebui sa te intereseze parerea altora despre tine, ca tu nu traiesti cu ei at the end of the day.
si mai lasa calculatoru ala si jocurile happy

| crud a răspuns:

Cred ca foarte multi tineri se confrunta cu aceste stari. Banuiesc ca nu exista un sistem de valori in care ei sa creada, ceea ce le adanceste starea de neincredere. Fiecare individ ajunge sa se "descurce" intr-un fel, unii mai bine, altii mai putin bine, dar cred ca fiecare va evolua, cu conditia de a-si impune cateva principii sanatoase pe care sa le urmeze.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru crud):

Aoleeeoooo...a crede inseamna a nu cerceta omule, cum sa vorbesti in halul asta? Si de ce e descurce intre ghilimele? Macar gandesti? Ce ai vrut sa spui? Si bine nu exista, decat ceea ce crezi tu ca e bine dar binele nu exista daca nu aic eva explicatie logica. Si fiecare e diferit si are alte idei deci asemenea subiect e de cel mai jos nivel. Nu ai ce sa spui mai exact unei persoane care pune o asemnea intrebare in asemenea fel ca noi sa ne dam cu parerea despre anumite persoane. Eu personal nu vreau familie si copii iar daca eu gandesc cumva asta nu inseamna ca ala care crezi tu ca e la fel ca mine dar de fapt habar nu ai pentru ca ast asta ar veni realitatea ca habar nu ai e la fel ca mine, nu inseamna asta. Daca te refereai la ceva ce vor sa faca da...nu stiu. E treaba lor ce fac ei si hai sa nu facem grupuri fictive cretine ca nu are rost si e clar o prostie.

| crud a răspuns (pentru Ionut58282856):

Ceea ce am vrut sa spun este ca cei care au un sistem de valori, care au niste principii dupa care sa se calauzeasca, pot depasi mult mai usor acest tip de stari. Ni s-a solicitat o parere. Asta e parerea mea. Nu am rugat pe nimeni sa fie de acord cu ea, deci nici pe tine. Sper ca nu ai intentia de a-ti impune parerile tale.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru crud):

Nu e adevarat, e clar neadevarat.

| debarasator63 a răspuns:

Ii compatimesc. Cred ca trebuie ajutati, ei nu sunt un rebut al societatii.