| eddieb a întrebat:

Ce pot face ca sa dorm? Timp de o saptamana sau mai mult nu pot dormii si nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Somnul este cel mai pretios fata de apa si hrana! Te sfătuiesc sa nu achizitionezi din farmacie orice somnifer deoarece actionează la fel ca drogurile! Iti recomand inainte de culcare, o cana de lapte fiert, sau de ceai insa nu verde sau negru ci de musetel sau lavanda! Lavanda o mai poti folosi pe post de buchetel langa perna sau chiar cateva in aceasta, inducand somnul! Si inainte de culcare, lasa grijile de o parte si odihneste-te ca ziua ai timp sa te ocupi de toate! Meriti"a doua sansa"

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil e din cauza caldurii, incearca sa faci cat mai multa racoare in camera. Daca nu crezi ca asta este cauza atunci ar fi bine sa te apuci de sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Cred ca e din cauza stresului, a gandurilor, a grijilor lipsa asta de somn.Inainte de a adormi nu trebuie sa te mai gandesti la aproape nimic,sa fii mai indiferent fata de tot ce se intampla. Fara multa cafea in timpul zilei,fara energizante, fara alte lucruri care te agita.E cam greu, stiu, si eu am acceasi situatie in unele perioade, dar cu cat ma linistesc singura si devin mai indiferenta fata de tot ce se intampla...cu atat vine somnul si pe la mine.Toate cele bune iti doresc.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Incearca sa te extenuezi la maxim ziua respectiva, iar noaptea sigurat vei dormi ca valiza. nu neaparat imediat, dar daca stai in pat, vei adormi.
daca nici asta nu functioneaza, pune-te in pat, fara niciun zgomot sau om prin jur, ia in mana o carte plictisitoare pe care nu ai vrea sa o citesti vreodata si incepi sa o citesti. vei adormi rapid big grin la mine functioneaza treaba asta de fiecare data. ajung sa citesc si ce nu imi place pana la urma laughing