| Madalina_6514 a întrebat:

Ce poti pati daca iei vreo 10 pastile de algolcalmin, sau paracetamol, sau saridon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti, in cateva zile sa faci insuficineta hepatica care este extrem de chinuitoare (dureri, varsaturi, stare generala foarte alterata), vei sta o vreme in spital, cu perfuzii, apoi te vei face oarecum bine, dar vei ramane cu mari sechele care, in timp, vor duce la ciroza hepatica.

| Ana a răspuns:

Nu incerca spre binele tau.

| georgegs a răspuns:

Te-ai. dus(mori), .daca.ai.luat.fugi.cat.de.repede.poti.la
spital!,.,. sanatate

| basexcu a răspuns:

Vrei sa incerci, succesuri big grin!

| judgement a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa nu te risti sa le iei happy

| rain a răspuns:

In cazul supradozajului:

Greaţă, dureri abdominale, afectarea funcţiei renale şi – rar – simptome la nivelul SNC (vertij, somnolenţă, comă, convulsii), scăderea tensiunii arteriale pâna la şoc şi tulburări de ritm (tahicardie).

-

Cantaitatea necesara pentru supradoza difera de la persoana la persoana. Tine, in principal, de greutate si varsta. Daca persoana are alte probleme de sanatate, cum ar fi probleme cu inima, doza (10 pastile) ar putea fi fatala.

| nickolass25 a răspuns:

Salut. Banuiesc ca vrei sa te droghezi sau sa incerci sa te sinucizi? Uite, iti zic eu ce ai putea pati daca iei o cantitate mai mare de pastile. In primul rand, vei ajunge intr-o stare de rau care te va duce la spital. In al doilea rand, vei avea norocul big grin sa aflii ce e aia spalatura gastrica si in al treilea rand, vei ajunge sa faci control la psihiatrie, ca sa se constate ca esti intreaga la cap... big grin tongue laughing Deci, daca vrei sa treci prin aceste 3 etape, iti urez bafta, dar iti garantez ca nu iti va placea deloc. Nu zic asta din propria experienta, dar iti zic ca stiu despre ce e vorba, deoarece am avut eu parte de a vedea asa ceva cand o amica de-a mea a luat un pumn de pastile si a trebuit sa o duc la spital. Si a trecut prin ce ti-am zis mai sus... Inca ceva, daca faci treaba asta, in urma acestui gest stupid, poate te vei alege si cu un ulcer gastric sau o gastritawinking Deci, mai gandeste-te inainte de a incerca, dar eu nu iti recomand sa incerci :dwinking kiss Bafta

| Georgy1033 a răspuns:

Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. incearca sa consulti m edicul dar nu intra in panica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te-ai putea sdroga si ai ajunge in stare grazva la spital.sau in cel mia rau caz ai da coltu'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce se intampla cu astea dar vreo 12- 13 pastile de tusin stiu sigur ce ti fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 te droghezi
2 ti se face rau
3 ajungi intr-o stare naspa rau
4 se poate sa ajungi si la spital

eu am incercatthinking am vrut sa ma sinucidoh go on da nu iese si am luat 20 de pastilede paracetamol cu alcoolthinking da noh nu mi-a iesitsad

pentru bnle tau nu incercaa!

| alexandra03081979 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ti s-a intamplat cand ai facut-o?

| EnjoiProSkater a răspuns:

Mai bine nu vei face ca o drogata daca iei 10 pastile intr-o zi.Nu te mint.