| lorelaylilu a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa ma las de fumat? Cum sa fac? Am 25 de ani de fumat, sunt o fumatoare inraita, dar doresc sa renunt.Ma poate ajuta cineva in afara de ambitia mea, pe care nu o am? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

In primul rand e anturajul. Apoi cafeaua care nu merge decat cu o tigara, cica. Apoi, a fuma a devenit deja un tic, un fel de o a2a natura. Am 3 saptamani de cand nu am mai fumat, dar cand ma trezesc dimineata tot mai am izul de tigara in mine si il simt. In timpul zilei ma iau cu una, cu alta si trece. Insa uneori, la nervi, ma vad deja cu tigara in mana si simt tigara si ca gust si ca miros. Iar daca e cineva care mai si fumeaza langa mine intru in sevraj: tremur, inima imi bate mai tare, devin si mai nervoasa. E un cerc vicios. Sparge-l.
Daca nu ai vointa nu vei reusi. Poti folosi mii de plasturi. Am facut-o si pe asta.
Asa ca acum fumez cu moderatie cica. Vreo 2-3 saptamani nu fumez (am avut si cate 2-3 luni nefumate), apoi fumez vreo 2-3 zile. happy Nu e o solutie insa e mai bine decat nimic.

19 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ai nevoie de foarte multa vointa. Eu mi-am pus in minte ca daca trec 24 de ore si nu simt nevoia sa fumez si implicit nu fumez ma las... Si am facut-o... Dupa ce timp de 7 ani am fumat in fiecare zi cel putin o tigara pentru a nu zice ca m-am lasat.
O metoda de a scapa de dependenta de nicotina este sa reduci in fiecare saptamana cu o ora ora de la care fumezi. Adica... daca in mod normal prima tigara o fumezi la ora 7... Cand vei incepe acest program vei fuma prima tigara la ora 8... In saptamana urmatoare la ora 9, etc. Si dupa ce scapi de dependenta de nicotina, trebuie doar sa vrei sa te lasi.
Uite inca ceva ce te-ar putea ajuta:
http://www.lovesite.ro/......se-90.html
Nu pot sa-ti spun multe despre carte... Cica are o eficacitate de 90%. Nu am citit-o, dar sper sa te ajute. Succes!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

@Zbenguici - Faptul ca te lasi de fumat cateva luni si apoi fumezi 2-3 zile nu e ok. O singura noua tigara te poate aduce de unde ai plecat (dependenta de nicotina). Iti recomand cartea lui Carr Allen. Citeste-o cel putin o data! Te va trezi la realitate.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Daca deja ai spus "ambitia mea pe care nu o am" ii clar ca nu te poti lasa. Fara vointa nu faci nimic. NU mai cumpara tigari si abtine-te sa mai cumperi...

lolita
| lolita a răspuns:

Daca mai vrei sa-ti vezi nepotii crescand atunci te vei lasa daca nu... decizia ta. tata dupa 25 de ani de fumat ( are 50 de ani) s-a lñasat chiar ieri, de ce? pai medicul i-a zis ca nu mai apuca ziua de maine daca nu se lasa de fumat. i-a intrat frica si de ieri (il am sub supraveghere) nu mai fumeaza. intr-un plaman nu-i mai intre oxigen acum se duce in fiecare zi la medic ca sa-i puna o masca cu medicamente. oboseste foarte tare si dupa 5 minute de stat in picioare simte nevoia sa stea jos, tuseste.etc. cunosc o multime de cazuri care nu au terminat cu un final fericit datorita tigarilor. 1. runca toate tigarile pe care le ai in casa. 2. arunca si brichetele. 3. cumpara-ti bomboane, caramele si guma fara zahar. 4 cand ai chef de o tigara manaca o bomboana. 5. sa ai bomboanein buzunar oriunde ai fi. 6. sub nici un motiv sa nu-ti aprinzi o tigara, daca esti nervoasa da c pumnul in masa big grin iti doresc succes.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@kittyalexandra am citit si rascitit. E o chestiune de vointa si am inteles asta. Statistic vorbind din cei care incearca sa se lase doar 2% reusesc cu adevarat.

| pep a răspuns:

O metoda ar fi sa introduci tigarile in lapte, sa le lasi sa se usuce si apoi sa le fumezi. Vei fuma cateva dupa care nu vei mai simti nevoia.
Totusi, este nevoie si de vointa. Trebuie sa constientizezi ca fumatul nu iti este spre folos. Iti poate distruge sanatatea. Daca crezi ca nu ai vointa sau nu iti este dezvoltata, cauta sa citesti carti ce iti poate educa vointa.
Chiar exista o carte a unui psiholog, nu mai retin exact numele insa cred ca este Payot, iar cartea se numeste "Educarea vointei". Daca reusesti, te rog sa ma informezi despre rezultatele tale. Mult succes!

| DrageanElena a răspuns:

Daca tu nu ai cuvant in fata ta ..atunci nu ai cuvant in fata nimanui

| DrageanElena a răspuns:

Pe cuvantul tau ca te lasi de fumat?

| DrageanElena a răspuns:

Sper sa nu te superi

| DrageanElena a răspuns:

Sper sa nu te superi

| urbanghost a răspuns:

Si eu vreau sa stiu acelasi lucru! Si eu fumez cam 2 pachete pe zi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vechime in fumat : inceput la 21 de ani (1984), terminat de fumat cativa ani deja (adica prin 2005), fumat in medie un pachet pe zi! MOMENT IMPORTANT: incepand cam cu un an inainte, din vara lui 2004 am fumat timp de vreun an de zile doar 2 tigari pe zi si intr-o zi am zis : gata! acum ai inteles? succes si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pu si simplu spune NU mai fumez si gata! nu exista ca ahh cafeaua nu este buna fara o tigara sau berea nu e buna fara tigara.prostii.asa am zis si eu daruite acum m-am lasat de fumat si la fel de bine pot sa beau cafea si bere.chiar beau mai putina cafea de cand nu fumez.deci e mai ok! incearca si daca vrei poti.nu exista nu pot doar nu vreau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am incercat cu tigarea electronica la inceput nu credeam ca ma pot lasa dar uite ca am reusit treptat.am vazut la un coleg de munca si apoi am cautat pe net mi a dat adresa de unde a cumparat tigara electronica si am sunat. e ok merita sa incerci plus ca pe langa tigarea clasica aceasta nu mai contine cele substantele acelea toxice. aceasta continand numai nicotina.eu zic ca merita sa incerci mai ales ca economisesti si o gramada de bani eu inainte cheltuiam pe tigari 4mil pe luna acum ma costa doar 5sute de mii pe luna. uite intra pe adresa unde am intrat si eu www.tigarielectronice.org acum depinde de tine restul

| berdea a răspuns:

O metoda relativ usoara este sa inlocuiti tigarile cu nicotina cu tigari fara nicotina (Acestea se gasesc in farmacii). Dupa un timp veti putea sa renuntati usor si la acestea, care si ele contin toxine, innegresc dintii, etc. Sa te gandesti de pe acum ca vei putea simti mirosul ploii de vara, sau alte parfumuri fine pe care le simteai inainte de a deveni fumatoare.

| lorelaylilu explică:

Vreau sa le multumesc tuturor pentru raspuns.

| qwer2114 a răspuns:

Incearca urmatoarea combinatie Nicorette plasturi antifumat +vointa =reusita.
Fumam 3 pachete pe zi si am spus,, de astazi nu mai fumez"" si iata ca au trecut 2 ani
Succes

| maria12132 a răspuns:

Este foarte simplu sa renunti la fumat! timp de 10 ani am fost o fumatoare inraita, cel putin 1 pachet pe zi...nici eu nu aveam ambitie sa ma las pentru ca nu credeam ca voi reusi! ma intrebam ce gust va avea cafeaua fara tigara, cum voi rezista sa nu fumez atunci cand ies cu prietenii, ce voi face in situatii stresante(examene, problema la serviciu etc), in concluzie, nu stiam cum va fi viata mea fara tigari!
am avut surpriza sa descopar ce e banal de usor sa renunti la tigari...intr-o dimineata am citit pe net cartea lui" ALLEN CARR- IN SFARSIT, NEFUMATOR! '' SI DE ATUNCI NU AM MAI FUMAT...
sper sa o cititi si sper sa ma credeti! suna ciudat: citesti o carte si te lasi de fumat, dar e cat se poate de real.
se foloseste de psihologie si iti formeaza convingerea ca nu are rost sa fumezi, ba chiar te face sa te bucuri ca te-ai lasat de fumat.
oricum nu pierdeti nimic daca incercati
aa...inca ceva:daca la inceput credeti ca e plictisitoare, ca unele fraze se repeta, nu renuntati, cititi-o pana la final! e ff important!
mult succes si sper sa functioneze si la voi