| user5493 a întrebat:

Conform articolului din : http://www.antena3.ro/......html,acest leac(cu modificari ulterioare) nu e bun si impotriva HBV(virusul hepatitei B) deoarece este tot un virus ADN? ce parere aveti? sau stiti noi cercetari legate de HVB care ar putea deveni realitate in viitorul apropiat? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cu siguranta VHB se studiaza intens si vor tot aparea terapii din ce in ce mai bune

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

HIV este un virus ARN, iar tratamentul despre care se vorbeste acolo este individualizat pentru HIV, nu are absolut nici o legatura cu VHB.

| user5493 explică (pentru Brigaela):

Citez din antena 3(articol): "Tehnica pe care o folosesc cercetătorii danezi presupune eliberarea virusului HIV din "rezervoarele" pe care le formează ADN-ul, fiind astfel scos la suprafaţa celulelor"....presupun ca se poate elibera si HVB din ADN ul celulelor! eu la asta m-am referit!

| Brigaela a răspuns (pentru user5493):

Este vorba de eliberarea unui segment de ARN din ADN-ul celulelor infectate. Si functioneaza pentru virusuri care infecteaza celulele imune (limfocitele). Citeste-l cu un ochi critic, verificand fiecare informatie de care nu esti 100% sigur. oricum, din cate zice articolul, in cativa ani il vor pune la punct, iar abia apoi vor urma studiile, ceea ce inseamna ca medicamentul (daca va rezulta unul) va fi disponibil pe piata in minim 10 ani.

| user5493 explică (pentru Brigaela):

Sper sa se faca ceva bun si pentru HBV in urmatorii ani... ceva imi spune ca se cerceteaza si pentru celelalte virusuri noi terapii mai eficiente si mai sigure.

| Brigaela a răspuns (pentru user5493):

Da, cu siguranta VHB se studiaza intens si vor tot aparea terapii din ce in ce mai bune