| xBlueEyes a întrebat:

Cu 2 plombe in podoaba capilara mai pot mesteca la fel de bine ca inainte? mai pot manca in acele locuri lucruri lipicioase? Mi-e tare frica va implor ajutati-ma! sad Funda+ vot la toate raspunsurile!
P. S.: Cu o plomba la care nu a fost scoasa maseaua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Cred ca este o confuzie de termeni... eu prin podoaba capilara inteleg... parul de pe cap. laughing

In fine, daca ai plombe ci nu carii, poti manca linistita orice fel de aliment.
Daca ai carii, vei avea, in functie de profunzimea cariei (si in speţa apropierea de camera pulpară), dureri ce pot fi activate la dulce, acru, la cald, la rece, etc.

Pe maselele care au fost scoase nu se pun plombe pentru ca sunt facute fie :
- integral din acrilat (hai sa ii zicem un fel de plastic);
- acrilat pe schelet metalic;
- ceramica sau asa numitul "portelan" tot pe schelet metalic.

Dupa cum probabil iti dai seama si singur/a, aceste materiale nu pot sa fie atacate de catre flora bacteriana (care duce la aparitia cariilor) deci nu se pune problema de aparitia cariilor decat in cazul dintilor naturali!

Ai grija cu frica pentru ca ea duce la stres... iar cariile de colet adica cele de la nivelul gingiilor (in special in cazul dintilor laterali, adica premolarii si molarii) au printre principalele cauze stresul.

Multa sanatate si mult succes! happy

7 răspunsuri:
| 000Diddy000 a răspuns:

De ce sa nu poti? nu stiu ca legatura are ca doar daca nu puteai sa mananci cu ele nu ti le mai punea

| negru30 a răspuns:

Draga daca ai plomba in podoaba capilara inseamna ca este bine pe langa posturile romanesti prinzi si posturi straine

| xgd a răspuns:

Nu stiu... Daca mananci cu parul chiar nu stiu ce sa zic...Am glumit, daca ai plombe sa intaresc si poti manca orice.

| kogi1983 a răspuns:

Poti sa mananci fara nici o problema happy

| mariamar1997 a răspuns:

Cu podoaba capilara(podoaba capului) vrei sa mananci tu?
Logic ca poti manca ce vrei tu dupa ce ii pui plombe dar mesteci cu gura nu cu podoaba capilara!

| FraguţăCuCiocolata a răspuns:

Da.eu am 4 plombe prin gura si mananc ce vreaulaughing

| Hăărțulie a răspuns:

Pff, și eu am avut plombe în podoaba capilară, așa că mi-am zis să nu mai mănânc cu părul...sad