| sara_8272 a întrebat:

Cu ce se trateaza socul termic? Am avut si cand eram mica, dar mi-a trecut.Se manifesta prin blande care trec odata ce ma incalzesc.Imi apar pe fata, urechi, maimi...tot ce nu e acoperit.Perioada:vara cand sunt infierbantata si intru cu mainile in apa (nu mai zic daca ma bag toata) si iarna cand intru la caldura de afara.
Va rog ast raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ce ai tu nu e soc termic, esti alergica la diferentele de temperatura. Din soc termic, rar mai se scapa, si numai cu interventie medicala. La tine insa ar fi bine sa mergi la un medic alergolog.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e soc termic, ci alergie la frig. Trebuie sa te vada un dermatolog