| Adriaw48 a întrebat:

Cum o fac pe pe prietena mea sa slabeasca? Adica vrea si ea dar nu poate sa reziste tentatiei.Vre-un sfat, o tehnica usoara de a slabi mai rapid si fara chinuiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Sportul e cea mai buna tehnica. Combinat cu o alimentație sănătoasă dă rezultate spectaculoase. Pe scurt celulita nu scade daca ea mănâncă paine, prăjeli, grăsimi, paste, zahăr, fast food, sau orice alte bombe calorice.
Îți sugerez sa o scoți la alergat in fiecare dimineață si sa o încurajezi sa mănânce sănătos. Ca degeaba sta cu bolul de salata in față daca te vede pe tine ca mănânci pizza. Mult succes, amândurora!

| Adriaw48 explică (pentru justanotheruser99):

Ai dreptate...ma vedea pe mine ca mancam si nu putea rezita...Eu mananc ori ce fel de mancare si nu sunt gras am 65kg si 180cm

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Adriaw48):

Ai văzut? Puterea exemplului personal face diferența. Prin urmare, daca mănânci si tu sănătos si mai faci si mișcare, nu ai nimic de pierdut. Ea slăbește, iar tu te menții in formă.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Să își noteze tot ce mănâncă și să își facă un profil nutrițional: de câte calorii are nevoie pe zi și câte din astea proteine, grăsimi și carbohidrați. Trebuie să devină conștientă de alegerile pe care le face și să își noteze ce mănâncă într-o zi. Și după să le adune să vadă cât de mult depășește la grăsimi și carbohidrați necesarul. Ajută mult și dacă are un scop fix. Să își cumpere o haină faină care aproape îi vine, e puțin strâmtă și de dragul de a o îmbrăca să facă eforturile necesare (sau poate are una care nu îi mai vine dar îi plăcea mult). Dacă are o poftă la un moment dat să își cumpere fix cât mănâncă atunci. Nu cumpără ditamai ciocolata când de fapt pofta i s-ar rezolva după câteva cubulețe. Restul le-ar mânca doar pentru că o are și e a ei, de plictiseală și pentru a-și demonstra ei că uite își creează propria fericire din nimic (doar că sunt alte fericiri care nu au consecințe așa grave cum dă greutatea: fizic (boli, oboseală) și emoțional (scăderea stimei de sine). Pofta se rezolva cu o cantitate mică, pentru foame există mâncare mai de calitate. Nu mănânci și pentru foame tot chestii sărace nutritiv gen ciocolată și alte dulciuri. Dacă vrei te pot ajuta cu ceva mai multe detalii dar ar trebui să vorbesc cu ea. Asta cu intermediarii nu merge, cel care are nevoie trebuie să își dorească ajutorul primit cu adevărat, altfel e în zadar.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face pe nimeni sa slabeasca, atat vreme cat acea persoana nu are nici pic de vointa!

Doar daca reusesti sa o iei cu forta pe o insula goala, unde va trebuii sa vaneze ca sa se hraneasca.

O alta solutie ar fi sa-i spui ca o termini cu ea definitiv, daca nu slabeste. Sa vedem atunci cat de mult te iubeste si cat de mult te vrea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dieta + sport + vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa aiba o alimentatie corecta, fara multe fainoase, dulciuri sau prajeli, multe fructe si legume, si trebuie sa faca sport.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si apropo, imi pare rau ca nu poate sa reziste tentatiei dar daca vrea rezultate trebuie sa munceasca.

| KEiGHT a răspuns:

Sa renunte la paine.

| Anonimus345642235 a răspuns:

Bună! Și mie mi-ar prinde bine sa mai slăbesc puțin dar din experienta personala mi-am dat seama ca ideea nu e sa nu mănânci aia, sa nu bei aia, ca sa dai din kilograme jos. Ideea e sa pui pe tine, dar nu sub forma de grăsime, ci sub forma de masa musculara. Eu acum 1 an și ceva m-am apucat de karate și am început sa mănânc de 2 ori mai mult, și nu ma abțin de la nimic, mănânc chiar multa grăsime, mănânc prăjeli, mănânc fast fond. Am pus mult în greutate dar celulita de pe picioare mi s-a redus, ca sa nu mai zic ca eu aveam burta! Și acum nu mai am chiar asa! Sa nu îți imaginezi nici tu acum ca sunt foarte slaba, sunt la o "mărime" moderata, CEEA ce recomanda și specialiștii. Ca sa nu mai vorbim ca prietenei tale o sa i se modeleze "formele" dacă se apuca de sport intens. Și o sa poată sa manance ce dorește!

| Adriaw48 explică (pentru Anonimus345642235):

E scunda si nu poate face asta cu masa musculara

| Anonimus345642235 a răspuns (pentru Adriaw48):

Eu am 1.50 și la mine a mers