| zzzmariazzz a întrebat:

Daca o fata de 14 ani are 1.70 inaltime si 66 de kg, e pur si simplu grasa sau e obeza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La o astfel de inaltime greutatea ta este cu putin peste cea considerata ideala. Poti fi considerata cel mult plinuta in nici un caz grasa sau obeza. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E plinuță.
Nu exagerat de grasă.

| Marquise a răspuns:

Potrivit IMC-ului (Indicele de masa corporala) o astfel de persoana nu e nici obeza si nici macar supraponderala.
Un IMC pana in 24.99 inseamna ca persoana respectiva este normoponderala. Bineinteles, trebuie luat in considerare si raportul dintre grasimea corporala, masa musculara si cea osoasa.
Greutatea ideala intr-un astfel de caz este de aproximativ 62 kg, insa intervalul in functie de inaltime este cuprins intre 59 si 64 de kg.