| bestboy a întrebat:

Daca primul act sexual a fost cu prezervativ, iar al 2-lea la interval de vreo 10 minute a fost fara prezervativ am inteles ca se poate lua escapelle si nu va ramane insarcinata doar daca se administreaza la maxim 72 de ore.Este adevarat? Pentru ca actul sexual a avut loc pe la ora 2 aseara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Escapelle se poate lua numai daca ti-l prescrie ginecologul in urma unui consult. Trebuie sa te duci luni dimineata la prima ora sa te vada medicul. Daca iti este prescris de ginecolog, reduce cu 75% riscul de sarcina. daca il iei dupa ureche, poate avea efect zero. Din pacate, este o bomba cu hormoni cu efecte indelungate. Dar ginecologul iti va intocmi un calendar de consultatii in urmatoarele luni (la o luna, la trei, la sase) si, daca este nevoie, iti va da tratament care sa te ajute sa depasesti reactiile advrese fara sechele. Asta daca iti va permite sa-l iei, dat fiind ca are multe contraindicatii.

Abh
| Abh a răspuns:

Escapelle are o eficienta foarte ridicata, de 95%, daca este administrat in primele 24 de ore de la producerea contactului sexual neprotejat, sau de la esuarea metodelor de contraceptie utilizate. Asa ca, nu mai este mult timp la dispozitia voastra.

| Zenithf a răspuns:

Este o nebunie ce faceti voi. straight face