| melkittenqueen a întrebat:

Daca sunt pe stop, pot face baie? Nu astazi, este a doua zi de menstruatie, ci maine? Menstruatia mea in mod normal dureaza 3-4 zile si nu ma plang de o sangerare prea abundenta. Temperatura apei sa fie moderata (nu prea fierbinte sau prea rece pentru ca am auzit ca se poate ajunge la hemoragie) si eventual cu putin musetel in ea. Ma va afecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Poti face baie, este pentru igiena ta. Nu trebuie sa stai in apa foarte fierbinte si prea mult in cada, atunci vei avea mai multa menstruatie, poate ca te va tine in plus cu 1-2 zile. Eu mereu fac bai calde cand sunt in acea perioada, apa calda imi atenueaza si durerile de spate si stomac, astfel ca nici nu mai sunt nevoita sa iau vreo pastila impotriva durerilor. Incearca sa stai pana in 20 de minute in cada, mai mult nici nu se recomanda.

| melkittenqueen explică (pentru MihaelaDart):

Am ales raspunsul tau castigator ca a fost cel mai amplu si mai rapid, in caz ca apar nelamuriri, iti multumesc ^^

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru igiena corporala, in perioada de "stop", alege dusul! --- este sanatos si igienic. Imbaierea in cada care nu este recomandabila si nici igienica.

| darrio2007 a răspuns:

In asemenea cazuri este indicat dusul. Sa nu stai in apa.

| Adry05 a răspuns:

N-are nicio legatura una cu alta. Ca nu poti, sunt doar mituri batranesti.

| justanotheruser99 a răspuns:

Poti, dar eu nu prea recomand. Sugerez sa faci un dus.

| Clorox a răspuns:

Da, poti face baie, nu te afecteaza!

| GreenVoid a răspuns:

Nu te spala stai sa puti. Daca te tine o saptamana 7 zile asa stai?laughingSi baie gen apa in cada cum iti inchipui tu ca te speli in sange? F*ck the logic cu intrebarea asta.

| melkittenqueen explică (pentru GreenVoid):

In general fac dus asta era ideea laughing Si presupun ca nu esti fata din moment ce nu stii ca ti se opreste sangerarea sub apa, sau ma rog, asa e la majoritatea, eu personal asa patesc. Doar ca am o zi pe saptamana de "relaxare" si voiam sa stiu daca pot respecta ziua respectiva sau astept pana trece.Ca dus pana mea faci in fiecare si sau o zi da o zi nu depinde de fiecare... Puteai sa citesti raspunsurile de mai sus ca sa intelegi si logica intrebariiwinking

| GreenVoid a răspuns (pentru melkittenqueen):

Am inteles intrebarea si sangele nu se opreste sub apa.E logic ca poti sa faci dus si ca in cada nu e indicat datorita scurgerilor sau cum vrei sa le zici.In concluzie, fa dus linistitawinking

| ălkjmhgf a răspuns:

Igiena este cea mai importanta în fiecare zi, cu atât mai mult în zilele de menstruatie. Așadar, poți face băi calde, dar scurte. Nu îți face nici un rău. O baie caldă te poate ajuta pentru că relaxează muşchii, deci calmează crampele menstruale.

| Darnataa a răspuns:

Da poți sa faci baie adica este indicat. Da putin musetel da este foarte bine... orice ceai nu prea contează! Nu te speria