| anonima0101 a întrebat:

Dacă te doare tare in partea dreapta jos gen, ai apendicita? Care sunt primele simptome ale apendicitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand folosesti cuvantul " gen" faci o comparatie. Tu n-ai comparat nimic. Te rog frumos nu-l mai folosi!
Cat despre durearea ta, da. In dreapta jos sau catre mijloc, cat mai aproape de incheietura este durerea apendicelui.
Uite simptomele apendicitei:
- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata.
Uneori nu le ai pe toate. Eu n-am avut febra si greata. Mi-am facut analize si au zis ca am hepatita. M-au tinut cu puroiul in mine pana am facut peritonita si apoi septicemie. Era sa mor. Am facut de atunci 8 operatii din cauza asta.
Mergi urgent la medic. Daca se poate, acum, la urgenta. Scapi cu o operatie care in timp nu se mai vede si pentru care te vatine internata 3 zile daca ai apendicita.
Daca nu, mai bine sa fie o alarma falsa decat sa treci prin ce am trecut eu si urmarile sunt ca pot muri oricand din acea cauza. Fac dese ocluzii intestinale. Te rog frumos nu astepta!

| anonima0101 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult. :*
Faza cu "gen-ul " este doar un tic verbal, nu prea tin cont de contextul in care folosesc acest cuvant, desi, stiu ca nu trebuie atribuit oriunde. Oricum, o sa tin cont de ceea ce mi-ai spus.
Doamnee, ce medici nepregatiti. Tu trebuia sa te operezi de apendicita iar ei au spus ca ai hepatita, ce oameni straight face. Sper ca esti mai bine acum.

| Salontanul a răspuns (pentru anonima0101):

Nu mai conteaza! Sunt prea batran ca sa ma mai fac bine. Sa fii santoasa si iubita. Te pup parinteste( probabil ca sunt de-o seama cu bunicul tau si-mi permit sa zic asa). Multumesc pentru funda.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele apenticitei sunt: durerile la incheietura piciorului!
De cele mai multe ori in partea dreapta, dar uneori se intampla sa te doara in stanga.

| AlinWoW a răspuns:

Durerea începe în centrul abdomenului lângă buric, dar, treptat, durerea se simte la abdomen în partea dreaptă jos, un pic mai sus de osul șoldului. Când apeși pe acea zonă, durerea devine mai intensă și acută, ajungând să fie de nesuportat. Stomacul va părea greu. Inflamația intestinului poate apărea atunci când apendicele este infectat, cauzând probleme serioase. Poate vei simți o durere ascuțită în șold, atunci când mergi pe stradă. Această durere se simte doar în partea dreaptă.

Dacă observi durere tăioasă sau o senzație de arsură în abdomen, atunci când tușești, este un semn clar că există inflamație în regiunea burții, posibil de la apendice. Dacă te confrunți cu aceste simptome, este posibil să ai doar între 12 și 24 de ore înainte de a deveni mai severe și să ai nevoie de o intervenție medicală. În plus, acordă o atenție specială dacă copilul suferă de aceste simptome. Chiar dacă ai doar cea mai mică indicație, cel mai bine este să consulți un medic pentru un diagnostic corect.Un alt efect ar fi febra. Deci daca te ragesti in aceasta situatie ar trebui sa mergi la un control. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| anonima0101 explică (pentru AlinWoW):

Iti multumesc foarte, foarte mult pentru raspuns, desi m-am cam speriat putin. Imi pare rau, dar am oferit " funda " altei persoane. Oricum, banuiesc ca mi-ai raspuns din bunatate si nu doar pentru o nesemnificativa " funda ". Have a nice day >big grin

| AlinWoW a răspuns (pentru anonima0101):

Stai linistita, ma bucur totusi ca te-am lamurit.

| AnotherDragHarry a răspuns:

S-ar putea sa fie apendicita. Simptomele sunt: durerea de cap, stare de voma sau durere in piciorul drept.Cel mai bine ar fi sa mergi la un consult la medicul de familie pentru ca, in caz de apendicita, se poate agrava! Multa sanatate!