| Doodleskull a întrebat:

De cateva zile am mici probleme cu respiratia, nu am probleme foarte mari dar sunt destul de deranjate si ma pun pe dubii.
Cand stau in majoritatea timpului pe scaun spre exemplu la scoala ma apuca sa tusesc si ma "gadila " in gat. Mai am si un fel de dureri, nu stiu cum sa le zic, mai bine zis apasari in zona toracelor mai precis in exteriorul plamanilor ca si cum ar fi coastele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inceput de raceala, du-te la doctor

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Kevlar):

Pastilele nu trateaza raceala, nu exista tratament pentru raceala

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Kevlar):

Ca sa stie ce exact are, poate are pneumonie, nu stiu exact, sunt si medicamente care sunt bune, de exemplu unele declanseaza transpiratia ceea ce e bine ajuta sistemul imunitar sa lucreze sau face ca febra sa nu creasca mai mult de 39 de grade, dar nu recomand antibiotice

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

"Pastilele nu trateaza raceala, nu exista tratament pentru raceala"

Păi, ăia sunt proști care au făcut Coldrex, Fervex sau Nurofen pentru RĂCEALĂ și gripă?!
Eu când am avut o 'altfel' de răceală (nu-i ca atunci când îți curge nasul!), în cazul meu era vorba de o răceală la articulații, deci mă durea groaznic brațul drept, farmacistul mi-a recomandat Neo-Endusix și Mydocalm. Și în două zile, durerea a dispărut.winking

PS @Doodleskul→ Tu trebuie să mergi la spital, pentru consult! Nu sta așa, fără tratament. Dacă nu vrei, atunci ține căldură la coaste.

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu chiar, acele medicamente te scapa de simptome si cum am scris te pot ajuta, dar antibioticele nu au legatura cu virusi, e bine sa ne facem vaccinul antigribal anual asa evitam cat de cat gripa in proportie de 10%%, un virus se modifica singur, se adapteaza, nu poate exista ceva care sa stie cum se va adapta acel virus, sistemul imunitar lupta contra lor si o face foarte bine, fara el am muri

https://www.webmd.com/cold-and-flu/flu-treatment-antibiotics-or-not#1

https://www.huffingtonpost.com/......33430.html
https://www.smithsonianmag.com/......-41990430/

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

De ce vorbim de antibiotice? Nu am recomandat așa ceva în cazul unei răceli/gripe...

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce ai recomandat e ok

| doctorandus a răspuns (pentru floresdemayo):

Paracetamol iei daca ai febra sau dureri usoare. Companiile farmaceutice adauga vitamina C la paracetamol pentru a-l vinde de 10 ori mai scump, n-are niciun efect terapeutic in plus, e doar marketing.

| floresdemayo a răspuns (pentru doctorandus):

Mi-au fost recomandate de farmacisti în cazul unei răceli obișnuite (fără să fi avut febră, fără dureri musculare, cefalee etc). Dizolvate într-un ceai de tei fierbinte, sănătatea a revenit de fiecare dată.
Totuși Vitamina C, aflată în compoziția unor analgezice are rostul ei...winking

| morarpaul97 a răspuns:

Salut,inca mai ai problemele? De 6 luni ma confrunt cu aceeasi problema si am umblat absolut la toate specialitățile si nu mi au gasit nimic