| okei a întrebat:

De ce nu mai pot sa adorm? Adorm foarte greu, pe la vreo 3...4.5, 5:30 chiar. Ma streseaza gandul asta. Vreau sa ma trezesc si eu ca toti ceilalti la ora 8 9 10 sad Va rog frumos un mic ajutor. tongue big hug O seara buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| afrodita17 a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine...de cand a venit vacanta.adorm pe la 6, 7, dimineata si ma trezesc pe la 4\16.amiaza...chiar nu-mi face placere...si caut diferite remedii...de exemplu:am avut o ''noapte alba'', pe la 7 am adormit. mi-am pus ceasul sa sune pe la 9.si desi eram rupta de somn si radeam ca o nebuna... m-am intalnit cu o amica si am iesit in oras...pe la 8 seara imi cadeau ochii in gura de somn si m-am bagat la somn, bucuroasa de gandul ca am reusit sa adorm ca oamenii normali...insa...pe la 3 dimineata m-am trezit .eram ''fresh'' .si nu mai puteam adormi la loc. .si iata-ma acum .cu acelasi program...de ''noapte''.winking
eu ti-am zis de ''povestioara''mea... poate te va ajuta pe tine.winking

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezolvarea e foarte simpla, dar cere putina vointa si disciplina. Pune-ti ceasul sa sune la 6.00, indiferent de ora la care adormi. Cand suna ceasul, da-te imediat jos din pat, fara nici un minut de leneveala. Fa un dus, bea o cana de lapte rece si gaseste-ti o activitate. Toata ziua nu sta deloc degeaba si mai ales in nici un caz nu te aseza in pat si nu dormi. Seara, pe la 10.30, fa un dus, bea o cana de ceai cald sau de lapte si baga-te in pat. La 11.00 stinge lumina si pune din nou ceasul la 6.00. Vei vedea ca vei dormi ca un prunc. Secretul este sa nu schimbi programul sub nici o forma, nici in week-end. In maxim o luna iti vei regla somnul, te vei simti odihnit si energic, cu chef de viata si de munca.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Inainte de culcare bea un o cana cu ceai de tei. Te v-a linisti si vei adormi imediat.happyDaca nici asta nu merge pune-ti ceasul sa sune la 9-10 si trezeste-te.Pt ca vei fi obosita vei dormi seara mai devreme.happy

| gabriellas a răspuns:

Cred ca ti-ai obisnuit organismul cu programul asta. Asa ca trebuie sa-l dezveti. In timpul zilei, fa sport, fa cumparaturi, plimba cainele daca ai, urca scarile, coboara-le, alearga sau plimba-te... intr-un cuvant oboseste-te. Si cu putina vointa, ceai de tei, lapte cu miere, citit inainte de culcare, obisnuieste-ti organismul cu un program cat de cat regulat. Iar dimineata trezeste-te devreme. Ai sa vezi ca dupa catva timp te vei obisnui cu programul.

| Farcas a răspuns:

Si eu am exact aceeiasi problema! Uite cum fa: in primul rand pune`te in pat mai repede ca de obicei, in jurul orei 23:00-23:30, sa zicem.Bea un ceai de tei, si ia o aspirina(dormi mai bine de la ea). Ziua nu sta in casa numai la calculator si tv, fa miscare, doar ii vacanta. Du`te la padure la picnic, fa plaja, aerobic, tenis, volei, practic multa miscare vei vede seara ce obosita te vei simtit.Inainte sa te bagi in pat fa o baie fierbinte, vei avea un somn linistit, placut dar si rapidbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| okei explică:

Ok! Chiar nu mai pot, prietenii mei ies afara si eu dorm pana pe la 12, 1 sad

| okei explică:

Multumesc foarte mult baieti si fete big hug :X Mi-ati fost de mare ajutor de asta seara o sa aplic metodele voastre tongue P. S. Sport fac vreo 8...9 Ore pe zi big grin

| redbull a răspuns:

Sincer sa fiu nu stiu, am aceiasi problema, nu reusesc sa adorm nicidecum inainte de ora 2:30 - 03:00 sau chiar mai tarziu. De fiecare data ma trezesc pe la 11 -12 -13. Cand primesti un raspuns concret care crezi tu ca te ajuta te rog da-mi si mie un mesaj si zi-mi si mie raspunu. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru un somn rapid recomand cu caldura efortul fizic, du-te si alearga, practica un sport, fa curatenie, daca nu ai nici o activitate importanta in timpul zilei care sa te consume nu ai cum sa adormi devreme, eu asa zic, acum fiecare cum vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trezeste'te mai devreme prin orice metoda si seara o sa simti nevoia sa te pui mai devreme in pat. Pe parcurs organismul tau se va acomoda cu noul stil de a dormitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asigurate ca e liniste si oncentreazate la culoarea alb si vei adormi imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si em am aceeasi problema dar eu ma trezesc la 9 10 dim muncesc ...si nu pot sa adorm pana la 3 4 dim sunt disperata pentru ca ma simt din ce in ce mai rau...nu mai stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu pot sa adorm de 2 zile (inainte dormeam ff bine) Nu pot sa ma culc pana la 3-4 dimineata azi o sa incerc si eu laptele cu miere sa vad daca merge. apropo nu stiu de ce dar de cand nu mai pot sa dorm(2 zile) nu prea mai imi simt urechea stanga.(amorteala)

| rakhel a răspuns:

Seara la 9.30, la 10 sa incalziti cam 100 ml lapte in care puneti o lingurita miere de albina. Eu asa fac si dorm pana dimineata 6. Cand ma trezesc sunt ca foarte odihnita. Incercati ca merita!