| anonim_4396 a întrebat:

De luni tot transpir, doar la școală și în mijloacele de transport în comun.

M-am dat cu mai mult antiperspirant, am încercat să evit autobuzele și tramvaiele fără AC), am mers pe jos și cu metroul dar la fel se întâmplă.

În sala de clasă trebuie să țin mâinile lipite de corp ca să nu se împută aerul din jurul meu (mai ales că stau în banca din mijlocul clasei), iar dacă ies afară, pentru a ma aerisi, intru înapoi, deoarece este frig.
În clasă sunt aproximativ 25 de grade C, sunt îmbrăcat doar în maiou, blugi, uniformă (tricou galben scurt), și sunt încălțat în bocanci și niște ciorapi.

Ce mi se întâmplă și ce pot face?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

Am avut periode in care transpiram destul de mult. uite cum am procedat eu:
1.incearca sa folosesti un deodorant solid (gen stick), dar in niciun caz geluri, pentru ca vei fi ud la axila de la bun inceput, iar cand vei incepe sa transpiri va fi groaznic.
2.ia-ti la tine la scoala servetele umede, iar in pauze poti merge la baie sa te stergi bine, dupa care sa reaplici deodorantul.
3.incearca sa te imbraci potrivit temperaturii mediului in care stai. eu personal transpir cel mai mult de la frig(da, e posibil!) si de la emotii.
4.sa nu porti aceeasi bluza a doua oara daca vei constata ca are fie si cea mai fina urma de miros.

| LTAA a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Voi incerca luni toate solutiile voastre, apoi va voi transmite Feedback-ul si eventual, funda!

| giony54 a răspuns:

Multe toxine in corp care se elimina prin transpiratie,deci trebuie controlata dieta,fara grasimi,prajeli,mezeluri, fastfood, margarine, dulciuri, sucuri din comert.Trebuie o detoxifiere a corpului si mai ales a ficatului. Spalate mai des si ni mai folosi produse care blocheaza iesirea transpiratiei.Este posibil sa fie si pe sistem nervos, din cauza ca transpiri consideri ca ai o problema medicala dar nu este asa se rezolva usor, bea multa apa treptat si mananca multe legume si fructe crude.

| gmbod1 a răspuns:

Pai cati ani ai? ca de obicei asa se intampla cand esti in crestere dar nu te panica ca o sa iti treaca + sa nu fi facut o reactie aleriga la vreun antiperspirant eu ma dau doar cu unu si nu este unul scump si isi face treaba bine. Poti chiar sa ai hiperhidroza pentru ca sangele din corpul tau este incontinuu cald si ca sa nu faci febra 24/24 transpiri des iar mirosul vine de la bacteriile ce se afla in sangele tau:) uite aici niste remediihttp://www.ziare.com/articole/transpiratie+excesiva+remedii.BFT

| LTAA a răspuns (pentru gmbod1):

Am 13 ani și de vreo două săptămâni mă dau cu Nivea For Men - Silver Protect.
Transpiră doar picioarele și subrațele.

| lizzyluizacristina a răspuns:

Pai Imbracate Mai Suptir Si Nu Incerca Sa Iesi Afara de ex : In Curtea Scoli Si Inapoi In Clasa Pt ca traspiri si date cu parfum si ia-ti si la tine la scoala nu esti singura si eu fac la fel si pentru mine a mers si da-te cu deodorant nu lichid adica ala cu bila ia dala gen asa ca lady speed stick sau dove sau nivea la mine merge de minune