| RAY a întrebat:

De vreo 9 luni somnul meu s-a cam dus, abia reușesc sa dorm 5 ore pe noapte si alea in reprize. Am luat ceva de somn dar la fel, ce naiba sa fac? Toata ziua sunt somnoros, irascibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai ceva anxietate?! Ceva agitatie, ganduri de tot felul, scenarii?!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te supără ceva? sad

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Nu chiar, dar gandesc prea profund

| StrongHeart a răspuns:

Poate ai lipsa de vitamine.

| Bruno92 a răspuns:

Ai o problema interioară ce te macină sau o problema la tiroida da mai degrabă e ceva psihic.

| aneliram a răspuns:

Ziua dormi?

| RAY explică (pentru aneliram):

Azi o ora la 10

| aneliram a răspuns (pentru RAY):

Esti stresat?

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Si stresul este o cauza

| RAY explică (pentru aneliram):

Asa si asa

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Mai alrs daca ai avut ai, vreun examen este normal. Incearca cu sedativ, si cu o ora inainte sa te bagi la somn lasa telefonul, tv.ul, gandurile stresante, etc.

| Felissa13Eden a răspuns:

Sedatif PC, 2 pastile de 3 ori pe zi.
Nu simti efectul imediat, abia dupa cateva luni, dar merita, crede-ma.Pe mine pastilele astea naturiste m-au scapat de atacurile de panica zilnice.

| Naavin a răspuns:

Cumpara de la plafar tinctura de VALERIANĂ sau de TALPA GÂŞTEI.

Daca nu gasesti, la fel de bine functioneaza si cea de ciubotica-cucului.
Asta e tot ce stiu.

Sper ca te-am ajutat!

| AndreiDsc a răspuns:

Incearca sa faci o activitate fizica mai intensa, decat sa stai degeaba si sa te simti obosit toata ziua, mai bine faci niste exercitii, daca nu le faci deja.
Poti sa faci exercitii cu gantere (daca ai) sau tip HIIT. Sau iesi afara si alearga.
Eu de cand ma stiu adorm foarte greu.
Am doua gantere si mai multe discuri si acum ca a venit vara am reinceput sa lucrez intens cu ganterele.
De obicei mai pe seara, ca ziua am foarte multa treaba. Apoi fac un dus si ies pe la ora 21-22:00 si pur si simplu ma plimb 1-2 ore prin oras.
Ajung acasa, ma lungesc in pat si citesc o carte sau scriu articole (am mai multe site-uri/blog-uri) si imediat ma ia somnul.