| Solix a întrebat:

E bine sa luam multivitamine? Eu nu prea mananc legume multe,nu prea imi plac, am o alimentatie putin mai dezechilibrata.E bine sa luam multivitamine din farmacie sau nu? Doppelherz A-Z multivitamine si minerale sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din banii pe care le-ai da pe vitamine artificiale, mai bine cumpara-ti si mananca zilnic cate 2-300 grame fructe coapte, bio. E mult mai sanatos, nu te ingrasa si nu fac alte complicatii.
"Cate un mar mancat zilnic tine departe si doctorul de casa" - spune zicala batraneasca.

| Evolution a răspuns:

Parerile sunt impartite cand vine vorba de vitaminele efervescente sau pastile. Daca nu poti sa iei necesarul zilnic din alimentatie si ai lipsa de vitamine (de preferat inainte sa faci o vizita la un nutritionist si ceva analize la sange) atunci este necesar sa treci la aceste pastilute.
Eu am luat cam in fiecare an si a fost ok. Unii spun ca se iau doar vara sau altii doar iarna. Se iau atunci cand trebuiewinking
Succes!

| LPCTSTR a răspuns:

Daca nu ai nevoie de ele, nu le lua!
Vitaminele in exces pot produce complicatii daca sunt luate in nestire sau fara consult medical si o buna cunoastere a problemei.

| anamariarot a răspuns:

Dar ești sigur/ă că ai avitaminoză? Dacă vitaminele din corpul tău sunt în cantitățile necesare, vitaminele pe care le aduci tu prin pastile n-au niciun efect.

| JusTPauL a răspuns:

Si eu am cerut asa ceva la farmacie si mi-au dat vitaminele Jasmine, 70 parca era cutia, pentru 3 luni.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Vitaminele de la farmacie nu sunt bune am luat ceva vitamine și acum am o boala de la ele...

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnulSimplu312):

Nu sunt bune ca ai tu o boala? E ceva genetic si dai vina pe vitamine sunt oameni de iau vitamine si ieftine de zeci de ani zilnic si nu au patit nimic

| DenisaDeni11 a răspuns:

Eu iau suplimente naturiste. Amestec de plante.
Medicamentele au si alte tampenii adaugate.
Daca te simti slabit/a, nu ai pofta de mancare, esti obosit/a, lipsa de concentrare etc. Da poti sa iei. Iei o luna si apoi vezi cum iti e. Adica sa nu faci exces.
Dar este pacat ca acum cand avem la dispozitie legume si fructe sa iei pastile. Se iau in general cand ducem lipsa de ele, si trebuie cumva sa suplinim aportul de vitamine si minerale.