| AlinaBarbi09 a întrebat:

Good morning girls, cum scap de cearcane :*?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Chiar daca nu ai inca riduri, poti avea un inceput de pungi sub ochi sau pete inchise la culoare. Cercurille negre sunt, de obicei, ereditare si sunt un semn de subtiire a pielii. Orice produs care sporeste nivelul de colagen (cauta-le pe cele cu peptide sau vitamina C) vor ingrosa pielea, facand vasele de sange mai putin vizibile.

| CrazyTeenager a răspuns:

Good morning ...kido, dormi si tu noptile si nu le mai pierzi aiurea.

| Lexiiii a răspuns:

Bagi in frigider o lingura si o lasi vreo 5-10 minute. Dupaia pui lingura pe zona afectata.
XoXo

| JustWannaDance a răspuns:

Wauu! Pero como Barbie tiene ojeras?
No puedo creier...
Que problema, no te puedo ayudar, wauu...
Barbie...Me desepsionaste sad

| JustWannaDance a răspuns:

@AlinaBarbi09 : Shhht! Ca si tu mi-ai raspuns odata la o intrebare si tot cu raspuns STUPID asa ca daca am chef pot sa raspund la cine vreau, nu scrie nicaieri sa nu raspund la intrebari happy

| BbqOmgWtf a răspuns:

Hey,Hey!

Pai, eu stiu ca iti pui lingurile in congelator, si apoi dupa ce se racesc ti le asezi pe ochi! Mai poate fii ca le faci asa de des, din cauza Tv-ului sau PC-ului! Si daca te-ai culca mai devreme nu ar strica (in caz ca nu o faci ) happy

Sper ca te-am ajutat! big grin

| AlinaBarbi09 explică:

@Bubi,stupido sa ma pupi-n :* ce fi tu ca... sa comentezi aici happy? Daca n-ai un raspuns bun? :d doamne ce oameni rolling eyes

| deyudeea_3652 a răspuns:

1. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin. sper ca ti-am fost de ajutor