| Aanonimaaa a întrebat:

Heeei! Aceasta este o intrebare doar pentru fete. Am 13 ani si 2 luni si astept cu nerabdare venirea primei menstruatii, sunt singura din clasa ce nu are. Sanii au inceput sa imi creasca acum un an si am toate simptomele mai putin durerile de burta. Sunt 100% pregatita sa imi vina.
Credeti ca ciclul e aproape? Nu vreau raspunsuri "la misto" sau sa radeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea asta iti poate raspunde o singura persoana: mama ta!
Te sfatuiesc sa vorbesti cu ea, totul despre venirea menstrei, ce se intampla in corpul unei fete si cum trebuie sa te protejezi samd.
Am spus ca mama ta este unica persoana care iti poate spune cand iti vine mentra, pentru ca tu o mostenesti hormonal pe mama ta. Ca atare, tie iti vine ciclul, la aceeasi varsta la care i-a venit ei!
Nu-i regula ca cilul sa vina la 13-14 ani, la fel de bine poate veni la 15-16 sau chiar 17 ani. Dar ca sa aflii cand iti va veni tie, trebuei sa o intrebi pe mama ta!

| Lzehxo a răspuns:

Ar trebui sa virbesti despre asta detaliat cu mama ta, in rest daca corpul este prgatit sunt sanse sa iti vina. Acum nu ai decat sa astepti.

| Talpau_Geanina_1990 a răspuns:

O sa Iti vina stai linistita nu toate fetele au la aceeasi varsta