| Americanulliulian a întrebat:

Hei TPU.
Am o mare problema.
Mă numesc Iulian și am 16 ani și a început să-mi cadă parul foarte, foarte rău!
Nu știu ce să fac.
Cred că o să rămân chel.

Îmi cade parul îngrozitor de tare și m-am uitat atent la firele de par si am văzut că nu sunt fire despicate și sunt căzute din rădăcină.

Dacă cad firele de par din rădăcină se mai poate regenera?

Și ce pot face sa nu mai cadă parul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ziptrack a răspuns:

In primul rand nu te mai masturba pentru ca daca nu o sa incetezi sa o faci, o sa ramai fara par intr-un timp foarte scurt.

In al doilea rand tunde-te scurt si fa unul din tratamentele urmatoare de 2 ori pe saptamana:
(a) tratament cu ulei de ricin
(b) tratament cu usturoi
(c) tratament cu gaz lampant

(a) Daca alegi sa incepi un tratament cu uleiul de ricin, trebuie sa stii si un mic secret si anume ca uleiul trebuie putin incalzit ca sa-si faca efectul iar in momentul in care il aplici pe scalp, maseaza scalpul pentru cateva minute pentru a-ti stimula circulatia sangelui.

(b) Legat de usturoi...iei un catel de usturoi, il cureti, il pisezi dupa care il pui intr-un tifon dupa care impachetezi tifonul si incerci sa faci un guguloi rotind tifonul. Ca sa scoti acel lichid uleios din usturoi, trebuie sa rotesti guguloiul cat mai tare si sa presezi puternic pe el. Usturoiul contine niste substante care distrug bacteriile si fungile respective plus ca stimuleaza cresterea parului.
Dupa ce ai obtinut pasta respectiva, o aplici pe scalp si masezi puternic scalpul pentru a stimula circulatia sangelui.

(c) Daca alegi sa folosesti gaz lampant, trebuie sa ai grija la cantitate pentru ca daca folosesti prea mult iti vei irita/arde putin scalpul. Ideea e sa pui putin gaz si sa masezi puternic scalpul pentru a-ti stimula circulatia sangelui.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Asta e o afirmatie de competenta medicului psihiatru: "In primul rand nu te mai masturba pentru ca daca nu o sa incetezi sa o faci, o sa ramai fara par intr-un timp foarte scurt."

| ziptrack a răspuns (pentru doctorandus):

"Asta e o afirmatie de competenta medicului psihiatru: "In primul rand nu te mai masturba pentru ca daca nu o sa incetezi sa o faci, o sa ramai fara par intr-un timp foarte scurt."

Nici nu ma ascteptam la altceva din partea dv. Sunteti un om neinformat care se pretinde a fi intelept.

Asadar...

Masturbarea duce la eliminarea unor minerale deosebit de importante pentru digestie, iar in timp calitatea acidului clorhidric din stomac scade. Daca ati fi studiat, ati fi stiut ca PH-ul la nivelul pielii este in stransa legatura cu PH-ul acidului clorhidric, iar in lipsa unui PH acid la nivelul pielii, bacteriile, in special fungiile de la nivelul scalpului se inmultesc. Cum fungile au nevoie de mult oxigen, ele fura oxigenul de la nivelul firului de par iar acesta, din lipsa de oxigen incepe sa cada direct din radacina.

Pentru a distruge aceste fungi si bacterii, trebuie restabilit in primul rand PH-ul pielii, asta putand sa se faca la nivel local prin solutii acide cu PH mic gen otet de mere, zeama de lamaie SAU se incearca refacerea calitatii acidului clorhidric, adica acidul generat de celulele parietale din stomac. Odata restabilit nivelul optim al PH-ului acidului clorhidric, automat este reglat si PH-ul la nivelul pielii iar asta duce la disparitia fungiilor si bacteriilor de pe piele.

O alta metoda este si folosirea unor substante care ataca fungile direct, substante precum uleiul de ricin, gazul lampant sau usturoiul, etc. Practic, acestea distrug fungile si bacteriile de la nivelul pielii dar in lipsa refacerii PH-ului la nivelul pielii, ele vor continua sa apara.

Pentru mai multe informatii folositi sintagma "skin ph and hair ncbi" pe google si cititi toate studiile de pe siteul guvernamental http://www.ncbi.nlm.nih.gov/

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

In primul rand nu cred ca intr-o viata de om se pot citi toate studiile indexate de PubMed.

Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......th-control

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ej? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ej (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de m. mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Asa ai vazut tu pe strada, 97% din barbati si 80% din femei ingalbeniti la fata?

| Ovy_Ovy_1994 a răspuns:

Da-te cu gaz lampant si nu o sa iti mai cada. Funda?