| UnCopilÎnMiniatură a întrebat:

Eu am 14 ani, 1.60 inaltime si 44 de kg. Am niste "probleme",deci. Prima oara am vrut sa slabesc la abdomen si am reusit asta in cateva luni facand pe fiecare seara abdomene, ajunsesem la un abdomen aproape plat, adicca mie imi palcea! Dupa am observat ca am picioarele slabe, am inceput sa mananc mai mult pentru a ma ingrasa la picioruse, dar totul s-a pus inapoi pe abdomen. Acum am inceput cu genoflexiuni, pentru muschii picioarelor, cam in cat timp o sa se vada efectul? happy Si pentru burtica. ce mai pot face? sad

Multumesc! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralucutza15 a răspuns:

Hey! Aceeasi problema o am si eu, cea cu abdomenul! Si eu fac in fiecare seara exercitii pentru un abdomen plat.Am citit pe internet foarte multe trucuri prin care iti poti modela "burtica"winking
1)Stai intinsa pe spate cu mainile intinse tot pe spate. Dupa ridica mainile si picioarele in asa fel incat degetele de la picioare sa se uneasca cu cele ale mainii. Repeta acest exercitiu minim 5 minute.
2)Stai intinsa pe spate si incearca daca poti sa te prinzi cu mainile de ceva stabil in asa fel incat sa nu-ti pierzi echilibrul,si incepe prin a-ti ridica picioarele,fluturandu-le prin aer.winking Dar nu prea repede,cat mai incet, deoarece muschii abdomenului atunci lucreaza.
Pont: Bea multa apa cu lamaie (facuta in casa, nu cumparata)! Lamaia arde foarte multe calorii, si este un dusman impotriva "burticii" smug
Pentru picioruse: este bine ca ai inceput sa faci genoflexiuni, rezultatul se va cunoaste in minim 1 luna. Poti sa mai faci in paralel si multe plimbari cu bicicleta(si aceasta ajuta mult la muschii picioarelor).Mai poti face si sarituri, sa urci scarile, si multe altele..Important este sa simti atunci cand depui efortul! Este important sa faci si pauze cand lucrezi, asa vei fii mai in forma si vei putea muncii mai mult!
Bafta!winking

6 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Daca faci genoflexiuni o sa se vada in cel putin 1 luna, la mine asa a fost. dar sunt baiat;">. Iar pentru burta eu zic sa mergi la bazin... mai ales acum ca este vara, o sa vezi efectu'! Sper ca te-am ajutat, funda?; p

| SunGoesDown a răspuns:

Daca vrei sa ai muschi la picioare, fa pilates care e foarte bun, la mine functioneaza si am 16 ani. Daca nu vrei sa cheltui bani pe pilates, mergi pe bicicleta zilnic si asa o sa ai muschi cam in 3 saptamani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SunGoesDown):

Muschi in 3 saptamani? rolling on the floor poate 1 an ai vrut sa spui

esti doar un copil mic, nu?

| SunGoesDown a răspuns (pentru Cosmin86):

Pisi, nu muschi din aia de sa iasa prin bluza. Pentru un abdomen plat se poate in 3 saptamani. Copil mic ii mama ta, pisi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SunGoesDown):

Abdomen plat nu inseamna muschi, inseamna lipsa grasimii din zona respectiva ( sau un indice de grasime corporala foarte mic )

copil mic, ce sa-i ceri, face el abdomen plat de la muschi rolling on the floor

| NikaB2000 a răspuns:

Pai pentru inceput trebuie sa alergi de dimineata cam 100 de m pe zi apoi trebuie sa duci un mod de viata sanatos