| Maria084194 a întrebat:

Hei TPU! O prietenă are o problemă. Nu as vrea sa faceți mișto. Are 15 ani și deseori se întâmplă ca atunci când purtam o conversație sa uite imediat ce am vorbit chiar daca conversația continuă. Adică ea mă întreabă ceva și eu îi răspund și cand o mai întreb iar ceva uita complet tot ce am vorbit. Are și probleme cu nervozitatea, se enervează foarte repede pe orice. Ce credeți că ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur nu o pasioneaza subiectul care il discutati ca daca r fi absorbita de conversatie nu ar uita, sa ia lecitina e buna pentru memorie.

| Maria084194 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Se întâmplă mereu când vorbim, chiar și când ea pornește discuția

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu este interesata de ce discutati, de aceea uita.

| gabicoo a răspuns:

Afazie.

| adryang78 a răspuns:

Pot fi mulți factori, printre care deficit de atenție, stres, anxietate etc. Se poate întâmpla să nu fie prea interesată de subiectul discuției, dar dacă se întâmplă în mod frecvent e clar că e ceva mai mult de-atât. În primă fază, o cură de magneziu poate ar fi benefică, lecitina ajută și ea în problemele de memorie, iar spirulina combate multe dintre problemele astea.

| Smmo a răspuns:

Prietena ta a ascultat ce i-ai spus? Uneori ne mai iau gandurile si nu suntem atenti, desi poate am vrea.