| Fetitsa123 a întrebat:

Help! Deci ieri au inceput sa ma manance ochii asa ca m-am scarpinat un pic ca nu m-am putut abtine.Astazi dimineata cand am fost la baia am vazut ca ochiul pe care l-am scarpinat a fost rosu tare si lacrima.M-am spalat pe fata cu apa si sapun apoi am dat la acel ochi cu putin ceai de musetel. Timp de 6 ore (de la 7 dimineata pana aucm la 2 dupa masa)nu mi-a mai lacrimat dupa ce m-am spalat si m-am dat cu ceai dar tot a ramas putin ochiul rosu.Ce pot sa am? Help.pS:daca ma trimiteti la doctor nu pot merge deaorece e inchis pana saptamana viitoare. Ajutor va rog. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PsihinG a răspuns:

Continua sa faci tratamentul pe care l-ai facut pana acum, eventual schimba sapunul, ia din acela de bebelusi.
incearca sa nu te mai scarpini la ochi.
Daca vezi ca nu trece si se agraveaza e bine sa te duci la urgente, daca stai in oras sau te duci la farmacie si explici care e problema.
Insanatosire grabnica.

| akaleesh20 a răspuns:

Ia-ti picaturi de la farmacie. intreaba farmacista si te va ajuta. altfel nu mai interveni pentru ochi. cu ochiul nu se joaca cu retete naturiste. ai venisorele iritate din cauza ca te-ai frecat la ochi. Ia-ti VISINE.

| zahy a răspuns (pentru akaleesh20):

O intrebare daca nu deranjez. Pentru ce sunt bune Visinile, nu prea am chef sa mai caut pe google asa ca ma multumesc cu un raspuns scurt si precis.

| akaleesh20 a răspuns (pentru zahy):

Visine medicament... facea reclama la elwinking

| BikaBianca a răspuns:

Pai nu te mai scarpina si da-te cu picaturi... funda?