| anonim_4396 a întrebat:

Hey tpu.am si eu o intrebare: de la pastila escapelle am inteles ca menstruatia poate sa intarzie.depinde de la corp la corp cate zile poate sa intarzie? de exemplu mie trebuia sa imi vina de pe data de 10 si azi suntem in 15 si nimic, in afara ca am unele semne cum am inainte sa imi vina, dar menstruatia nu.ma puteti ajuta? fundita pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisicutzamik a răspuns:

Buna,daca ai semnele acelea premenstruale inseamna ca trebuie sa-ti vina zilele urmatoare, iar daca vrei sa nu imi astepi cu sufletul la gura pana iti vine, forteaza tu un pic, fa bai fierbinti stii la ce ma refer baga picioarele in apa fierbinte(cum faci cand esti racita) bea vin rosu. luna asta la multe femei le-a intarziat din cate am citit pe TPU si mie mi-a intrziat luna asta 5 zile!

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu cand am luat escapelle, menstruatia mi-a venit mai repede cu 2 zile, acum depinde si de la organism la organism, poate sa vina mai repede sau sa intarzie, tu daca ai semne inseamna ca iti va veni...

| Vix999 a răspuns:

Din contra draga mea. De la pastila de a doua zi, TREBUIE sa iti vina in maxim 2 saptamani de cand ai luat-o. De obicei vine in primele 10 zile. E posibil sa iti fi intarziat pentru ca esti foarte stresata. Calculeaza cat timp a trecut de cand ai luat pastila si vezi ce si cum. Oricum iti posti face un test de sarcina daca au trecut 3 saptamani de la contactul sexual neprotejat. Tine minte totusi ca pastila de a doua zi are eficacitate de 80-85%.Daca ai luat antibiotice sau ceva in perioada apropiata momentului in care ai luat pastila, efectul scade drastic. Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji dar pe viitor nu te mai juca aiurea cu chestiile astea ca nu sunt deloc amuzante.