| Panteraa a întrebat:

Imi cade parul foarte tare. A juns sa fie un sfert din cat era. Ce pot sa fac? Imi cadea si pana acum, dar anul acesta am fost a 12-a si am avut si bacul. Eram foarte stresata si cred ca si din cauza asta. Am renuntat si la placa anul acesta, dar nimic. Cum sa ajung din nou la parul meu frumos si des pe care il aveam odata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ar trebui sa te tunzi scurt, in sensul de pana la umeri, pentru ca parul sa nu mai aiba nevoie de atat de multe substante nutritive.
Apoi, poti incerca sa folosesti sampon nutri-reparator de la Yves Rocher. Cam in orice mall gasesti si un magazin Yves Rocher. Poti cumpara de acolo. De asemenea, incearca sa nu il mai tii prins. Cum o sa ti-l tunzi mai scurt, o sa poti sa prinzi cu o clema mica o suvita din dreapta si una din stanga care sa iti tina tot parul sa nu iti vina in fata. Asa, el se va putea regenera.

| sweetys a răspuns:

Incearca sa iei suplimente pentru cresterea parului, sa iti faci niste masti cu ulei de ricin, ulei de masline si galbenus de ou, dupa ce faci baie pe cap sa lasi parul sa se usuce natural, ca si asa e vara, sa nu mai bagi placa, spuma, ondulator in el si nici vopsea, n caz ca te vopsesti. Eu am albit din cauza BAC-ului si nu mai pot face nimic., tu inca poti sa iti recuperezi parul.

| Eusebiu15 a răspuns:

Trebuia sa te gandesti la chestia cu renuntatul la placa mai din timp. uite ce am gasit pe un site si cred ca te poate ajuta : Remediile naturiste pot fi eficiente într-o anumită măsură. Tinctura de ardei iute, usturoiul sunt eficiente datorită efectului lor vasodilatator, care intensifică circulaţia sângelui la nivelul rădăcinii firelor de păr. În schimb, amestecul de ulei de ricin, gălbenuş (poate fi şi de ou de prepeliţă - are acelaşi efect ca cel de ou de găină) şi evenutal alcool nu are cum să se absoarbă prin piele ca să stimuleze rădăcina. Acesta este numai un şampon natural, care nu agresează tulpina, reuşind chiar să o restructureze. Însă, medicul dermatolog este singurul care poate recomanda cel mai bun produs în funcţie de cazul fiecărui pacient. Părerea mea este ca cel mai bine ar fi să vă prezentaţi la un consult la un medic dermatolog. Acesta în funcţie de cele constatate în urma consultului vă poate recomanda un tratament adecvat".

| Bibi232017 a răspuns:

Bună, poti face măsti naturale pentru păr. Ex: ulei de masline banană si un gălbenuş... sunt foarte multe măsti pentru păr ..caută pe google ☺