| anonim_4396 a întrebat:

Mi se poate întâmplă ceva grav dacă ma forțez la sala extrem de mult, pana la epuizare? În afara de faptul ca o sa fiu foarte obosit =)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se întâmplă. Dar corpului nu îi plac eforturile extreme, excesele. Deci nu se va întâmpla ceva grav, dar ceva se va întâmpla.
Regula de igienă a vieții este ca oboseala zilei să fie rezolvată prin somnul de noapte. Dacă ea persistă în dimineața următoare, întreaga zi, ar trebui să fie dedicată odihnei.

| gabicoo a răspuns:

Te ia dracu'!

| unvecin a răspuns:

Poți și să îți uzezi articulațiile. Oamenii sunt totuși oameni, nu mașini.

Și indirect, stresul la care supui organismul constant poate să-ți declanșeze diabet. Corpul are rezervele lui și face față o vreme, dar te poți trezi la un moment dat că intră în colaps.

Fii moderat în ce faci. Succes!

| Nătărău a răspuns:

Da.

| RazvanxM a răspuns:

Salut! Dacă te forțezi până la epuizare pot apărea accidentările. Cele mai comune sunt: febră musculară, întindere musculară și ruptură musculară. Desigur, exista tot felul de suplimente care te ajută cu recuperarea mușchilor după antrenamente intense, ceea ce este recomandat in cazul tau. Spor cu antrenamentul!

| anonim_4396 explică (pentru RazvanxM):

Ruptura musculara ar fi cea mai periculoasa dintre cele pe care le-ai zis mai sus, nu?

| RazvanxM a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,deoarece necesita o perioada lunga de recuperare, depinde de gravitate și de mușchiul afectat.