| qieiqpalz a întrebat:

Oare cat ar costa un detartraj?(si se face si sus si jos?) Si daca sa zicem as avea nevoie daca aman 2/3 luni ar afecta mult?(M-am uitat in oglinda si pe partea din interior am putina nu stiu cum se numeste) si am vazut pe net ca iti pot afecta gingia si am vazut cum se miscau dintii la unii si asta m-a speriat, sper sa raspundeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Da, un an de zile nu vei mai avea probleme. Dar după un an trebuie să mergi iarăși, pentru că iarăși se va forma tartru, și iarăși este nevoie de un detartraj. Tartrul este un factor important care dezvoltă mirosul urât al gurii. Sunt șanse să scapi definitiv de acest miros prin detartraj.

14 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

150 de lei costa, la doctorul meu, un detartraj complet. Desi eu nu mi-am dat seama ca la mine a fost doar partial, a fost de treaba si mi-a luat doar 100. Da, se face sus si jos. Nu este dureros, dar nici foarte placut.

| qieiqpalz explică (pentru AFR81):

Mhm si oare daca am avut o carie sus la dintii din fata pe care am facut o mi se ve strica?

| qieiqpalz explică (pentru AFR81):

Si ma incurca cu ceva? adica sunt ceva parti negative daca imi fac aia?

| AFR81 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu este nimic periculos si nici deranjant.

| AFR81 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Cu siguranta nu.

| qieiqpalz explică (pentru AFR81):

Ok mersi

| anonimg a răspuns:

Un detartraj costă în jur de 200-300 lei toată dantura (și sus și jos). Nu este dureros, și se face repede. Poți opta să alegi ce dinți dorești să îi cureți de tartru. Dacă alegi mai puțini te va costa mai puțin. Iar când vei mai strânge bani poți să îi faci și pe restul. Dar important este să îi faci cât mai repede pe cei mai vizibil afectați. Pentru că tartrul afectează și dinții dar și gingia. Dinții îi mai poți schimba cu alții; dar gingia afectata de tartru nu se va mai reface; adică nu se va mai ridica iarăși pe dinți. De aceea grabeste-te să faci detartraj măcar la dinții care sunt cei mai afectați. Cu 100-150 de lei îți poți face partea de jos.
Curaj!

| alina2k18 a răspuns:

Cam 150 ron detartraj + air flowwinking mie imi ia mai putin ca fac la 3 luni pentru ca sunt fumatoare inraitawinking si imi face mai superficial, daca ma duc la 6luni face cum trebuie.
Pentru nefumatori e ok la 1 an, nu iti afecteaza dintii decat daca se aduna extrem de mult tartru si placa bacteriana.
Dintii ce ai vazut tu ca se miscau erau cel mai probabil dintii unor oameni care sufereau de paradontoza.

| anonimg a răspuns (pentru alina2k18):

"Dintii ce ai vazut tu ca se miscau erau cel mai probabil dintii unor oameni care sufereau de paradontoza."
Răspuns folositor și inteligent. happy Merită și un bonus. happy

| qieiqpalz explică (pentru alina2k18):

Ce e Air flow?

| qieiqpalz explică (pentru anonimg):

Si dupa ce imi fac nu voi mai aveam treaba cu ei cel putin 1 an nu? Si oare asta ar putea fi un factor de la care sa iti miroase gura?

| qieiqpalz explică (pentru anonimg):

Ms mult

| anonimg a răspuns (pentru qieiqpalz):

Cu plăcere! Mulțumesc și eu pentru fundă. Multă sănătate!

| anonimg a răspuns (pentru qieiqpalz):

Da, un an de zile nu vei mai avea probleme. Dar după un an trebuie să mergi iarăși, pentru că iarăși se va forma tartru, și iarăși este nevoie de un detartraj. Tartrul este un factor important care dezvoltă mirosul urât al gurii. Sunt șanse să scapi definitiv de acest miros prin detartraj.

| zăGhost a răspuns:

Intre 100-200 lei, depinzand de stomatolog si oras. Nu ar trebui sa aiba urmari negative.