| ForeignO a întrebat:

Off doamne!

Am o mare problema! De la un timp cand deschid gura larg sau cand meste, cant, vorbesc etc. simt cum imi trosneste falca. Sau chiar acum am observat ca s-a agravat si am blocari adica catodata cand deschid gura nu o pot deschide mai larg pentru ca e ca si cum s-ar bloca ceva acolo! Tata spunea ceva de o luxatie parca...

Oricum, imi este foarte frica!

Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| lia.d a răspuns:

Buna! Probabil ai o afectiune la articulatia temporo-mandibulara, ar fi bine sa mergi la un medic specialist pe recuperare medicala, medicina fizica si balneologie sa-ti intocmeasca un tratament adecvat.De obicei, pentru aceasta afectiune se fac aproximativ 10 sedinte de ultrasunet, timp de 10 zile.Multa sanatate!

| darrio2007 a răspuns:

Ai incredere in ce spune tatal tau.Asa este.

| andy_3925 a răspuns:

Nu prea cred ca este luxatie, mai degraba lipsa de calciu.Incearca sa incluzi in alimentatia ta produse bogate in calciu si magneziu (lactate, fructe, legume...)Cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor.

| elamit a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti raspund am si eu aceeasi problema.

| lacrima_4340 a răspuns:

De la un timp dispare. Ai lipsa vreo masea sau mai multe, pentru ca mascatura ta nu mai e ca si inainte, nu-i asa? De aceea se produce blocajul la nivelul maxilarului, din cauza muscaturii.

| stefannn a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie, dar nu am facut nimic si-a revenit singura.

| mary a răspuns:

Si eu patesc la fel cand mananc ceva tare care presupune efort.totusi incearca sa nu faci foarte mult efort o perioada de timp (adica nu manca alimente tari si nu deschide gura foarte larg)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor ca asfel o sa paralizest pacat de tine ca esti o fata frumoasa