| Pissitau18 a întrebat:

Pot ramane insarcinata imediat dupa doua saptamani de la avortul spontan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic da, practic nu prea deoarece timpul este destul de scurt pentru ca organismul tau sa redevina apta de a produce un nou ovul si a produce un nou endometru. Depinde de organism si de starea medicala/de sanatate generala a femeii in cauza.

| Pissitau18 explică (pentru corbulalbrosu):

Chiar daca si-a dat drumul in vaginul meu? big grin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pissitau18):

Teoretic da, se poate ramane gravida imediat dupa un avort spontan natural (neprovocat medical) in decurs ce circa o luna, mai ales daca a eja culat in vaginul tau. Vezi si citeste urmatorul material : Recuperare și preparare,

""Este foarte important să vă oferiti timp pentru a vindeca atât emotional si fizic înainte de a încerca de a concepe din nou. Recuperare fizică după un avort spontan este rapid și durează doar câteva zile. După aproximativ o lună, corpul tau va fi de lucru în mod normal și ciclurile menstruale vor începe din nou. Este posibil să rămâneți gravidă în timpul primului ciclu menstrual după avortul tau "".
http://www.geioni.com/your-blood-levels-can-trace-any-hormonal-or.html

| Pissitau18 explică (pentru corbulalbrosu):

Pot ramane chiar daca nu a trecut o luna si nu am avut ciclu menstrual?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pissitau18):

DA, fiindca nu se poate exclude posibilitatea ca ovarele tale sa nu fi produs un ovul. Nu ai de unde sa stii acest lucru. Este doar o posibilitate ce nu poate fi exclusa. In urma unui avort spontan organele tale sexuale si aparatul de reproducere nu a suferit absolut nicio ""avarie"" incat sa nu fie apta de o posibila procreere.Alta ar fi fost situatia in cazul unui avort provocat, deoarece in acel caz uterul are nevoie de mai multa vreme (1-3 luni) de refacere/revenire la starea normala.