| IntrebareaMeaFinala a întrebat:

Sal TPU. Acum cateva luni (vara trecuta) ma jucam pe afara cand am simtit mai jos de genunchiul stang o durere... Nu mai puteam sa ma dau jos din pat. Am crezut ca o sa imi treaca in cateva zile, o saptamana, dar si acum ma mai doare + ca mi s-a intamplat acum 1 luna la fel si la piciorul drept. Ma dor genunchii si cam astea sunt efectele : Nu pot sa stau pe vine fara sa ma tin de ceva, nu pot sa stau in genunchi, daca ziua fac mult sport seara ma dor picioarele nu prea pot sa merg. Care este solutia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peaches a răspuns:

"Nervii responsabili de obtinerea senzatiilor in zona genunchilor sunt aceeasi care determina aparitia de senzatii si in zona soldului, picioarelor si a gleznelor si sunt localizati in partea inferioara a spatelui. Durerea rezultata in urma unui prejudiciu mai important se va transmite de-a lungul nervului si va fi resimtita local, la suprafata genunchiului. Durerile de genunchi, in sine, pot sa provina atat ca urmare a loviturilor locale dar si a acidentarilor sau conditiilor care ar putea afecta soldul, glezna sau partea inferioara a spatelui.

Disconfortul de la nivelul oricareia din zonele mentionate, ar putea fi cauza durerilor de genunchi. In general acest tip de durere este fie acut (resimtit imediat) sau cronic (pe termen lung). Durerea acuta de genunchi poate fi declansata de un traumatism sau o infectie acuta. Durerile cronice de genunchi apar, deseori ca rezultat al unor leziuni sau inflamatii (cum ar fi artrita), dar pot fi provocate si de o infectie."
Parerea mea este sa mergi la medicul de familie. El iti va da sa faci un set de analize sau te va trimite la un medic specialist. Nu sta asa fara sa cauti cauza acestor dureri. Dupa cum vezi poate fi vorba despre nervii spinali si nu e de joaca. Aici nu e chestia ca dai cu alifie si trece. Mergi la doctor.

| IntrebareaMeaFinala explică (pentru Peaches):

Am fost la doctor si mi-a zis ca nu am probleme cu genunchiul. El este perfect sanatos. Eu posibil sa am probleme cu varful tibiei... posibil reumatism. Altceva nu mi-a mai zis. Care este tratamentul la reumatism? big grin

| Peaches a răspuns (pentru IntrebareaMeaFinala):

Pai, daca tot ai fost la doctor, frateeee...